Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 28.03.2011

Nie mamy za co uczyć młodych, wolą Niemcy

Związek Rzemiosła Polskiego narzeka, że ma za mało pieniędzy, aby kształcić zawodowo młodych, którzy i tak wolą wyjechać do Niemiec.
Nie mamy za co uczyć młodych, wolą NiemcyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Janusz Michalski: Wszyscy chcą budować szkolnictwo zawodowe, ale brakuje pieniędzy
Czytaj także

Janusz Michalski uważa, że konkurentem dla polskiej gospodarki w zdobywaniu wykwalifikowanych rzemieślników są Niemcy, które mogą przedstawić młodym Polakom dobre warunki nauki, a w perspektywie i pracy.

Tym samym może tylko martwić sytuacja, w której ZRP otrzymał w tym roku na wynagrodzenia i składki uczniów rzemieślniczych 60 milionów zł mniej niż w roku ubiegłym, czyli 170 mln złotych.

Zdaniem Janusza Michalskiego, dyrektora zarządu Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, kwota ta jest zdecydowanie za mała, aby komendant głównego Związku Rzemiosła Polskiego mógł wykonać zadanie organizacji.

Jak dodaje, rzemieślnicy zostali wprowadzeni w błąd, ponieważ pozawierali już umowy z uczniami, licząc na to, że Fundusz Pracy, który refunduje wynagrodzenia i składki uczniów rzemieślniczych, zagwarantuje w tym roku na ten cel takie samo dofinansowanie jak w roku ubiegłym.

Związek Rzemiosła Polskiego kształci 93 tysiące młodych osób. W ubiegłym roku na wynagrodzenia i składki uczniów rzemieślniczych rząd przeznaczył 230 mln zł.