Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 19.10.2012

Tusk: mniej praw, ale i mniej obowiązków

„Mniej praw, ale i mniej obowiązków dla Polski" - tak decyzje europejskich liderów w sprawie jednolitego nadzoru bankowego podsumował premier Donald Tusk.
Donald TuskDonald TuskEPA/THIERRY ROGE Dostawca: PAP/EPA

Warszawa mówiła do tej pory, że chce zagwarantowania równych praw dla wszystkich krajów w europejskim nadzorze, tych ze strefy euro i tych spoza niej. To wymagałoby jednak zmiany obecnych przepisów i jest na razie niemożliwe, choć unijni prawnicy wciąż głowią się nad tą kwestią.

Dlatego najbardziej realistyczny scenariusz dla Warszawy wydaje się być taki, że skoro ma mniej praw, to i mniej obowiązków. Premier Donald Tusk zaznaczył, że decyzję o tym, czy przystąpimy do nadzoru finansowego, podejmiemy po długotrwałych negocjacjach. Komentując ustalenia, mówił o umiarkowanym powodzie do satysfakcji. - Walka toczyła się o to, by w nadzorze finansowym, który będzie decydował w przyszłości na przykład o upadłości banków, tyle samo do powiedzenia mieli ci, którzy w sektorze bankowym są słabszym partnerem i ci, którzy są poza strefą euro i mają mniej instrumentów do współdziałania. Póki jesteśmy poza strefą euro, będziemy uczestniczyli na zasadzie lżejszej. Będziemy mieli trochę mniej praw, ale i mniej obowiązków - mówił premier Tusk.
Jeden urzędników tłumaczył Polskiemu Radiu, że Polska jako kraj, który gości u siebie filie dużych zagranicznych banków, byłaby wyłączona z niektórych decyzji. I wtedy nadzór krajowy, a nie europejski byłby nadrzędny i to on decydowałby na przykład o ustalaniu wysokości rezerw i płynności kapitału w bankach. Dla Polski to jest kluczowe, by nie stracić kontroli nad własnym sektorem bankowym.