Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 27.11.2012

Leki zdrożały - to skutek ustawy refundacyjnej

W aptece dopłacamy za leki więcej niż przed rokiem - wynika z raportu opublikowanego przez IMS Polska.
Po wprowadzeniu produktu na rynek firmy farmaceutyczne muszą także wnosić opłaty roczne.Po wprowadzeniu produktu na rynek firmy farmaceutyczne muszą także wnosić opłaty roczne.Glow Images/East News

W styczniu mija rok od wprowadzenia ustawy refundacyjnej. Przez ten rok Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na refundację leków prawie 2 miliardy złotych mniej, niż rok wcześniej.

Michał Pilkiewicz - szef IMS Polska zajmującej się analizą rynku farmaceutycznego, mówi, że oszczędności NFZ wynikają z kilku powodów. Między innymi z tego, że ponad tysiąc leków wypadło z list refundacyjnych i są nierefundowane, że pacjenci kupili mniej leków oraz z tego, że współudział pacjentów w płaceniu za leki wzrósł z 34 procent do 38 procent.

Pilkiewicz dodaje, że pacjenci często dostają leki ze stuprocentową odpłatnością bo nie zostały rozwiązane takie problemy jak: potwierdzanie ubezpieczenia czy wypisywanie leków refundowanych w pewnych typach wskazań. W związku z tym, lekarze wypisują więcej recept na leki nierefundowane ale ze stuprocentową odpłatnością. To powoduje wzrost poziomu odpłatności przez pacjenta.

Ewa Borek z Fundacji "My pacjenci" podkreśla, że ustawa wprowadziła szereg barier, które utrudniają chorym dostęp do leków refundowanych. Jedną z nich jest konflikt lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W wyniku tego konfliktu, pacjent ma utrudnione korzystanie z prawa do leków refundowanych wynikających ze swego ubezpieczenia.
Według specjalistów dostęp do leków stał się trudniejszy i coraz więcej osób musi korzystać z leczenia szpitalnego, gdzie leczenie jest bezpłatne.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>