Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 15.06.2013

Obcokrajowcy przez pośredników skupują Polską ziemię

Choć według danych MSW liczba pozwoleń na nabycie polskich gruntów przez cudzoziemców rośnie bardzo powoli, to w rzeczywistości może się ich sprzedawać znacznie więcej - informuje "Nasz Dziennik".
Obcokrajowcy przez pośredników skupują Polską ziemięsxc.hu/public domain

Coraz więcej polskiej ziemi trafia w ręce obcokrajowców. Kupują ją najczęściej Niemcy. Najchętniej nabywają oni grunty na Dolnym Śląsku. Liczba wydanych przez MSW zezwoleń na nabycie przez cudzoziemców nieruchomości w wzrosła o 4 procent. Ale statystki nie uwzględniają polskich pośredników - czytamy w "Naszym Dzienniku".
Najwięcej zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych MSW wydało w ubiegłym roku: Niemcom, Ukraińcom i Holendrom. Łącznie było ich 407 - wynika z przedstawionego corocznie Sejmowi raportu MSW w sprawie realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
"Nasz Dziennik" dodaje, że zezwolenia obejmowały głównie nieruchomości położone w województwach: dolnośląskim, małopolskim i pomorskim. Również w tych trzech województwach największym powodzeniem wśród cudzoziemców cieszyły się grunty rolne i leśne.
Gazeta zauważa, że podane przez resort dane nie muszą jednak odpowiadać rzeczywistej skali przejmowania nieruchomości. Posłowie w czasie sejmowej debaty przypominali sprawę nabywania ziemi przez cudzoziemców za pośrednictwem osób podstawionych, tak zwanych słupów.

IAR, bk