Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 08.10.2013

Złoty nie poddaje się przecenie

Pomimo przedłużającego się kryzysu w USA, który kładzie się cieniem na notowaniach na Wall Street, polska waluta radzi sobie całkiem dobrze.
Złoty nie poddaje się przeceniesxc.hu

Złoty jest stabilny wobec euro i umacnia się względem dolara. Z perspektywy naszej waluty, sztorm jednak jeszcze nie minął.

Europejskie waluty nadal w formie…

Początek tygodnia na rynkach jest dość spokojny. Poniedziałek upłynął tak naprawdę pod znakiem walki o poziom 1,60 na parze GBPUSD. Wobec braku wyraźnych impulsów brytyjska waluta poradziła sobie z presją, co pociągnęło za sobą niewielką wyprzedaż dolara. W konsekwencji zyskiwał też złoty. Te ruchy mają jednak jedynie techniczne krótkoterminowe znaczenie. O kierunku na rynku rozstrzygać będą politycy w USA (tu na chwilę obecną nie dzieje się nic, co mogłoby wkrótce doprowadzić do przełomu) oraz minutes z wrześniowego posiedzenia Fed, ewentualnie czwartkowa decyzja Banku Anglii.

…choć dane rozczarowały

Dane makroekonomiczne są na ten moment na drugim planie, choć nie oznacza to, iż należy przymknąć oko na bardzo słabe raporty z Europy. Opublikowane rano dane o bilansie płatniczym dotyczą sierpnia, są więc to dane nieco „zakurzone”, jednak takie opóźnienie jest typowe dla gospodarek rozwiniętych (miesiąc szybciej dane podają Chiny, czego kosztem jest brak ich wiarygodności). Poza samym saldem dla inwestorów istotne są trendy w wolumenach. A tu mamy mieszane informacje. Z jednej strony w sierpniu odnotowaliśmy wzrost eksportu o 0,8% m/m. Z drugiej strony w skali roku mamy spadek o 3,1%. To czwarty kolejny (i piąty w tym roku) miesiąc ujemnej dynamiki eksportu i jednocześnie największy spadek od listopada 2009 roku.

Francuskie dane wyglądają jeszcze słabiej. Zarówno eksport, jak i import są znacznie niżej niż w lipcu, pokazując iż wzrosty w poprzednim miesiącu miały jednorazowy charakter. Jeszcze gorzej wygląda to w ujęciu rocznym: eksport jest o 5,3% niższy niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, zaś import jest niższy o 6,4%. Co ciekawe we Francji od kilku miesięcy obserwujemy znaczną poprawę wskaźników aktywności. Tymczasem sierpniowe dane o handlu są najgorsze od 2009 roku.

Na chwilę obecną nie jest to może koronny argument dla rynków, ale powinien on studzić nieco zapał do euro i europejskich akcji.

X-Trade Brokers Dom Maklerski, abo