Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 22.05.2014

Raport: dlaczego Polacy nie chcą ryzykować na giełdzie i pożyczać pieniędzy

Zaledwie 12 proc. Polaków przewiduje polepszenie sytuacji gospodarczej w kraju, natomiast 31 proc. uważa, że najbliższy kwartał przyniesie jej pogorszenie – wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini na zlecenie mBanku. Może dlatego Polacy nie chcą ryzykować swoich pieniędzy na giełdzie czy w funduszach, nie myślą o pożyczaniu pieniędzy.
Polacy ostrożniej podejmują decyzje finansowe.Polacy ostrożniej podejmują decyzje finansowe.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O nowej normalności Polaków, polegającej na rzeczowym ocenianiu perspektyw gospodarczych i co za tym samym odchodzeniem od ryzykownych decyzji finansowych związanych z giełdą czy kredytami mówi Główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk. /Halina Lichocka, PR24/
Czytaj także

Jednak w opinii Głównego Ekonomisty mBanku Ernesta Pytlarczyka (który był gościem PR 24),  ogólne nastroje konsumentów nie są tak złe, za szerzenie pesymizmu, co do prognoz gospodarczych kraju odpowiedzialne są, wg niego, przede wszystkim media

Prawie połowa respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej

Pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju w najbliższym kwartale spodziewa się blisko 45 proc. respondentów. Największy pesymizm panuje wśród osób starszych, w grupie wiekowej 55-64 lata.

Wśród tych powyżej 65 roku życia odsetek negatywnych ocen spada do 32 proc. W tej grupie znalazło się jednak także najwięcej osób, które uważają, że sytuacja gospodarcza w Polsce poprawi się (21 proc. wskazań).

Gdzie najgorsze nastroje gospodarcze

Z badania wynika, że największymi pesymistami są mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (43 proc. ocen negatywnych), opolskiego (41 proc.) oraz wielkopolskiego (40 proc.), natomiast największymi optymistami są mieszkańcy Dolnego Śląska oraz województwa lubuskiego, co nie zaskakuje głównego ekonomisty mBanku.

Lepiej oceniamy perspektywy na rynku pracy

Nieco lepiej od oceny sytuacji gospodarczej kraju, wypada wypada obraz rynku pracy i prognozy na  nadchodzący kwartał. Jedna czwarta respondentów uznała, że ten rynek będzie w ciągu najbliższych miesięcy wyglądał lepiej niż obecnie.

Dokładnie tyle samo osób uważa, że sytuacja na nim pogorszy się, a połowa, że pozostanie bez zmian.

Najwięcej optymistów co do rozwoju sytuacji na rynku pracy jest w województwie pomorskim (42 proc. pozytywnych wskazań), pesymiści dominują natomiast w województwie lubuskim (42 proc. wskazań o pogorszeniu sytuacji na rynku pracy).

Wieś najbardziej zadowolona

Co zaskoczyło autorów raportu, to fakt, że najlepiej rozwój sytuacji oceniają mieszkańcy wsi (27,5 proc.) oraz mniejszych miast (24,6 proc.), a najwięcej obaw związanych z pracą mają mieszkańcy miast średnich (pomiędzy 50 a 250 tys.) - blisko 26 proc. respondentów.

Większość myśli, że ich finanse osobiste się nie zmienią

Aż 69 proc. badanych uważa, że sytuacja finansowa ich gospodarstwa domowego nie zmieni się w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Po 15 proc. badanych sądzi, że się i polepszy, i pogorszy. Największymi optymistami w tym zakresie są mieszkańcy województwa lubuskiego (33 proc. odpowiedzi) oraz kujawsko-pomorskiego (23 proc.).

Pogorszenia własnej sytuacji finansowej spodziewają się najczęściej mieszkańcy Podlasia (25 proc. ) oraz Wielkopolski (23 proc.).

Młodzi bardziej optymistyczni

Lepszej sytuacji finansowej oczekują ludzie młodzi - najwięcej od 18 do 24 roku życia (blisko 33 proc.), ocena ta spada wraz z wiekiem i wśród osób powyżej 65 roku życia wynosi już zaledwie 0,6 proc.

Co raz więcej Polaków oszczędza, ale nie chce wydawać pieniędzy

47 proc. badanych przez IBRiS Homo Homini dla mBanku, deklaruje, że posiada oszczędności. Najczęściej są to osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia. Najwięcej takich osób jest w województwie opolskim (49 proc.), najmniej w Małopolsce (69 proc. twierdzi, że nie posiada oszczędności) i w województwie łódzkim (61 proc. nie ma oszczędności).

Na co respondenci zamierzają przeznaczyć swoje oszczędności w najbliższych trzech miesiącach? Blisko 19 proc. twierdzi, że je po prostu wyda. Natomiast trzy czwarte będzie trzymać je w banku:  na lokacie (26,3 proc.), na zwykłym koncie (24,8 proc.) oraz na koncie oszczędnościowym (23,9 proc.).

Polacy nie chcą ryzykować

Autorzy badania wskazują, że Polacy są raczej niechętni w podejmowaniu ryzykownych inwestycji.

Zaledwie 2,6 proc. myśli o inwestowaniu na giełdzie, 3,6 proc. o zakupie jednostek funduszy inwestycyjnych, a 1,7 proc. planuje kupno złota i kosztowności.

Coraz mniej Polaków myśli o kredytach i pożyczkach

Z różnego rodzaju produktów kredytowych zamierza w najbliższych trzech miesiącach skorzystać niecałe 15 proc. badanych, w tym:  4,6 proc. myśli o zakupach na  raty, 3,7 proc. będzie wykorzystywać limit na karcie kredytowej lub  limit kredytowy w koncie (2,3 proc).

Zaledwie 1,9 proc. badanych  myśli o kredycie gotówkowym i hipotecznym, a to nie jest dobra wiadomość dla banków.

Halina Lichocka