Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 04.10.2014

Lokaty bankowe na najniższym od lat poziomie. Jak ratować oszczędności

Banki zaczynają obniżać oprocentowanie lokat. To dlatego, że spodziewają się zmniejszenia stóp procentowych podczas najbliższego, środowego, posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomistów, czeka nas kolejna obniżka o 25 a nawet 50 punktów bazowych. Z jakich produktów finansowych korzystać, aby zaoszczędzić więcej niż na lokacie, radzi główny analityk firmy Expander.pl, Jarosław Sadowski.
Mniejsze stopy procentowe i inflacja to mniejsze zyski z lokatMniejsze stopy procentowe i inflacja to mniejsze zyski z lokatGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak ratować oszczędności, gdy oprocentowanie lokat spada do dramatycznie niskich poziomów, radzi główny analityk firmy Expander.pl, Jarosław Sadowski./Karolina Mózgowiec /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

Ekspert przyznaje, że banki na ogół wcześniej zmniejszają oprocentowanie lokat, przed spodziewanymi obniżkami stóp procentowych. Jeśli więc RPP je obniży, a mówi się nawet o zniżce o jeden procent, to średnie oprocentowanie spadłoby z obecnych 2,5 do 1,5 proc. Zauważa, że już teraz w przypadku najgorszych ofert to oprocentowanie sięga 1 procenta.

Lokata długoterminowa gwarantuje utrzymanie obecnego poziomu zysku

Dlatego, warto pomyśleć o lokatach długoterminowych, o stałym oprocentowaniu, gdzie oprocentowanie będzie trochę wyższe. – Zakładając obecnie taką lokatę możemy sobie zagwarantować obecny poziom zysków – mówi Sadowski. Przypomina, że w 2012 r., ci którzy założyli 2-letnią lokatę, mogli zarabiać na niej w ciągu roku nawet 6 procent.

Członkini RPP: Rada spóźniła się z obniżką stóp

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Warto zwrócić uwagę na fundusze inwestycyjne, lokujące w papiery dłużne firm

Inną alternatywą mogą być fundusze inwestycyjne. Jak jednak radzi ekspert, nie należy wybierać funduszy obligacji skarbowych, ale np. inwestujące w papiery dłużne przedsiębiorstw.

Na pocieszenie przypominamy, że obniżenie stóp procentowych oznacza obniżenie stawek WIBOR, tak ważnych dla osób z kredytami w złotówkach.

Karolina Mózgowiec, jk