Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 08.12.2014

Bogatych i zamożnych Polaków prawie milion, ale i tak jesteśmy w ogonie UE

W tym roku w Polsce będziemy mieć blisko 880 tysięcy bogatych i zamożnych osób, ale już za dwa lata - w 2016 roku - ich liczba przekroczy milion.
Bogatych ludzi w Polsce przybywa, ale i tak daleko nam do innych krajów UEBogatych ludzi w Polsce przybywa, ale i tak daleko nam do innych krajów UEGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O majątkach Polaków mówił w Polskim Radiu 24 gość Wiadomości dnia w gospodarce: Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Są to osoby, których roczny dochód przekracza 85 tysięcy złotych, czyli około 7 tysięcy złotych miesięcznie. Osób, których majątek przekracza wartość jednego miliona dolarów, mamy w Polsce 47 tysięcy, mówi Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

- Zdecydowana większość tych osób doszła do majątku pracą, tylko 15 proc. otrzymało majątek w spadku. To bardzo nas różni od innych krajów, jak Francja czy Niemcy – dodaje.

Bogaczy coraz więcej, ale i tak nie za dużo

Tych najbogatszych osób w Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE, nawet mniejszymi od Polski, nie ma jednak za wiele.

- We Francji bogatych osób jest ponad 2 mln, podobne liczby mamy w Czechach czy na Węgrzech, więc w krajach od nas mniejszych. Portugalia ma ponad 70 tys. bardzo bogatych ludzi – wyjaśnia Tomasz Wiśniewski.

Jak dodaje ekspert z KPMG wśród grupy najbogatszych Polaków dominują osoby w wieku 40 – 60 lat, tylko 20 proc. z nich to ludzie przed czterdziestką.

- Polacy też inwestują. To jest bardzo ważne, że ten swój majątek pomnażają. Inwestują w start-upy, małe przedsiębiorstwa, co też jest szansą dla początkujących firm, żeby się rozwijać, w sytuacji, kiedy nie mogą uzyskać finansowania z banku czy innych źródeł – mówi Tomasz Wiśniewski.

Przeciętne majątek Polaka szacowany na 22 tys. dolarów

Na tle innych krajów Unii Europejskiej przeciętny majątek mieszkańca Polski znajduje się dopiero na 23. miejscu.

- Przeciętny Polak ma nieco powyżej 22 tys. dolarów majątku. Średnio w Unii Europejskiej to jest ponad 150 tys. dolarów. Majątki Polaków rosną szybciej niż w UE, ale wciąż potrzebujemy ponad 40 lat, żeby dogonić obecny poziom – mówi Tomasz Wiśniewski

Bogaci pieniądze wydają racjonalnie

Na tych coraz grubszych portfelach Polaków korzystają nie tylko urzędy skarbowe, ale także przedsiębiorcy działający w branży dóbr luksusowych.

- Produkty te kupujemy coraz chętniej, ale bogaty Polak jest konsumentem bardzo racjonalnym. 52 proc. tych osób zamożnych i bogatych to koneserzy, czyli wybierają dobra luksusowe, kierując się jakością, tym, żeby te rzeczy długo im służyły – wyjaśnia Tomasz Wiśniewski.

Tylko w tym roku na produkty i usługi z segmentu premium Polacy wydadzą ponad 12,5 miliarda złotych, do 2017 roku rynek ten urośnie o 11 proc., do 14 miliardów.

Sylwia Zadrożna, awi