Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 11.12.2014

Tylko w Polsce działa jeden system zastrzegania kart

Rocznie zastrzegamy Polsce 1,3 mln kart. Zgubioną lub skradzioną kartę trzeba jak najszybciej zastrzec, by nie została użyta przez niepowołane osoby.
Posłuchaj
  • Czas zastrzeżenia jest ważny, ponieważ od tego momentu nie mamy już żadnej odpowiedzialności materialnej za operacje, które zdarzą się na karcie ‒ podkreśla gość radiowej Jedynki Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Polska jest liderem w zakresie bezpieczeństwa kart płatniczych. W porównaniu do innych krajów europejskich skala przestępstw związanych z kartami płatniczymi jest wielokrotnie niższa. Ale problem istnieje.

‒ W pierwszym półroczu tego roku tych oszukańczych transakcji było blisko 37 tysięcy. Każda taka transakcja to jest ludzkie nieszczęście, które się wydarzyło, bo zginął portfel, zginęła karta, nie została w odpowiedni sposób zastrzeżona, zabezpieczona i została wykonana nieuprawniona transakcja  ‒ tłumaczy dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Każda sekunda jest cenna

Dlatego jeśli nie możemy znaleźć własnej karty, warto ją jak najszybciej zastrzec, by zgubiona lub skradziona ‒ nie została użyta przez niepowołane osoby.

‒ Karty gubimy, karty tracimy, są też kieszonkowcy, którzy przy okazji zakupów świątecznych kradną nam karty. I wtedy mamy problem, bo trzeba szybko skontaktować się z bankiem i zastrzec własną kartę, by chronić własne mienie. Wybieramy 828 828 828, i tam poprzez rozpoznawanie mowy podajemy nazwę banku, w którym mamy swoja kartę i następnie zostaniemy przełączeni automatycznie do specjalnej centrali, gdzie będziemy zdefiniowani i bardzo szybko zablokujemy własna kartę. I złodziej będzie wówczas bezradny, a pieniądze bezpieczne ‒ wyjaśnia przedstawiciel ZBP.

828 828 828 dla wszystkich banków

Jeden, wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych jest niezależny od tego, w którym banku mamy konto. Taką usługę wprowadził rok temu  Związek Banków Polskich. Można pod ten numer zadzwonić z kraju lub zagranicy .

‒ Zapamiętując ten numer, a dużą wagę przyłożyliśmy do łatwości jego zapamiętywania, dokonujemy tego połączenia dużo szybciej, aniżeli wtedy gdy zaczynamy szukać numeru banku, który wydał nam kartę, i którego bardzo często nie mamy przy sobie. A czas zastrzeżenia jest ważny, ponieważ po momencie zastrzeżenia, co następuje w kilkadziesiąt sekund po tym, kiedy mamy już kontakt z bankiem, który wydał kartę ‒ i od tego momentu nie mamy już żadnej odpowiedzialności materialnej za operacje, które zdarzą się na karcie ‒ podkreśla Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Prawie cały sektor bankowy w jednym systemie

Telefon 828 828 828 działa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.  System Zastrzegania Kart jest jedynym takim rozwiązaniem nie tylko w Europie, ale również na świecie.

‒ Jesteśmy z tego bardzo dumni, ponieważ wszędzie, we wszystkich krajach zarówno banki, jak i związki banków pracują nad podniesieniem bezpieczeństwa, ale nie wszyscy potrafią się dogadać. My jesteśmy dumni z tego, jako środowisko bankowe, że jest to dowód na to, iż w zakresie bezpieczeństwa banki ze sobą nie konkurują, a współpracują – zauważa wiceprezes ZBP.

 W tej chwili w systemie zastrzeżeń kart, w numerze 828 828 828 są banki reprezentujące 90 proc. rynku, a pozostałe bardzo się tym interesują. Czyli jest to innowacja w zakresie bezpieczeństwa o bardzo dobrym i szerokim zasięgu w skali kraju.

Justyna Golonko, mb