Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 13.01.2015

Świat (finansowy) szybko nie zapomni, że upadłeś, Konsumencie

Wszystko wskazuje na to, że wprowadzenie w życie upadłości konsumenckiej po nowemu, czyli poprzez licytację majątku i umorzenie zobowiązań, może nie być ani takie łatwe, ani przyjemne.
Upadłość konsumencka to spore wyzwanie dla banków - upadłemu klientowi instytucje finansowe będą się bardzo uważnie przyglądały.Upadłość konsumencka to spore wyzwanie dla banków - upadłemu klientowi instytucje finansowe będą się bardzo uważnie przyglądały.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Upadłość konsumencka po nowemu będzie dużym wyzwaniem tak dla banków jaki i ich klientów. Dlaczego - tłumaczy Jerzy Bańka - wiceprezes Związku Banków Polskich./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

Teoretycznie osoba, która ogłosi upadłość konsumencką w tak zwanym trybie likwidacyjnym, co oznacza zlicytowanie jej majątku i w konsekwencji umorzenie części pozostałych jej zobowiązań, powinna mieć po trzech  latach tak zwaną czystą kartę i mieć możliwość zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych.

Jednak zdaniem Jerzego Bańki - wiceprezesa Związku Banków Polskich, takiemu konsumentowi instytucje finansowe będą się bardzo uważnie przyglądały.

Jeśli jednak konsument zdecyduje się na upadłość układową, w której dojdzie do porozumienia z wierzycielem, to jego sytuacja będzie zupełnie inna. Instytucje finansowe będą wiedziały, że konsument jest wiarygodny i mimo wszystko decyduje się na spłacanie swoich zobowiązań.  Bank  może pójść na duże ustępstwa wobec swojego dłużnika

Jerzy Bańka żałuje, że w nowej ustawie nie uwzględniono postulatów bankowców, którzy chcieli aby sąd jeszcze przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej zachęcał obie strony sporu do zawarcia układu.

Ustawa ułatwiająca ogłoszenie opadłości konsumenckiej obowiązuje od początku tego roku.

Robert Lidke

/