Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 09.03.2015

Frankowicze nie mają szczęścia, przegrali w sądzie walkę z bankiem

Nie będzie pozwu zbiorowego frankowiczów przeciwko Getin Noble Bank. Warszawski sąd odrzucił powództwo kilkudziesięciu posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich.

Ponad 90 osób zarzucało bankowi, że nie zostali odpowiednio poinformowani o szczegółowych zasadach indeksacji kredytu.

W wydanym werdykcie sąd zgodził się ze stanowiskiem reprezentantów banku, że sytuacja członków grupy, która złożyła pozew była niejednorodna i mieli oni w różny sposób sformułowane umowy. - Aby rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym mogło nastąpić, konieczne jest spełnienie równoważnych przesłanek, a mianowicie dochodzenia jednego rodzaju roszczenia przez co najmniej 10 osób, opartego na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej - uzasadniała sędzia Anna Błażejczyk. - Zdaniem sądu w sytuacji osób inicjujących to postępowanie nie mamy do czynienia ani z taką samą, ani z tą sama sytuacją faktyczną członków grupy - mówiła.

Część osób, stojącej za pozwem, podpisała np. aneksy do umów, inni, zdaniem sądu "nie mają cech konsumenta". Bo niektórzy z autorów pozwu "kredyty zaciągali wprost z przeznaczeniem na dowolny cel gospodarczy". - Zdaniem sądu już określenie celu tej umowy, jako cel gospodarczy prowadzi do nie uznania tych osób za konsumentów - podkreślała sędzia Błażejczyk. Natomiast nie ma znaczenie, że po wyeliminowaniu tych osób i tak zostaje dziesięciu autorów pozwu, których sytuacja jest taka sama, bo "w postępowaniu grupowym pozew traktowany jest jako całość i nie może mieć miejsce sytuacja odrzucenia pozwu wobec niektórych członków grupy i prowadzenia w stosunku do pozostałych".

Frankowicze nie składają broni

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne. Pełnomocnicy frankowiczów zapowiadają zażalenie do sądu apelacyjnego, a potem ewentualnie do Sądu Najwyższego. - Uważam, że sąd popełnił błąd, skupiając się na odrębnościach poszczególnych członków grupy, a nie zauważając wspólnego mianownika, jakim jest dowolność w ustalaniu kursów w momencie podpisywania umowy - powiedział pełnomocnik autorów pozwu mec. Mariusz Korpalski. - Chciałem pogratulować sukcesu kancelarii mecenasa Romana Giertycha - dodał.
- Bank jest zadowolony z tego rozstrzygnięcia, które pokazuje, że sformułowanie pozwu grupowego nie jest rzeczą prostą - powiedziała pełnomocnik banku mec. Katarzyna Leder. - Strona powodowa sobie z tym nie poradziła, bo nie było tożsamości roszczeń i identycznej podstawy faktycznej - dodała.

Stanowisk stron sąd wysłuchał 24 lutego, w poniedziałek tylko ogłosił swoją decyzję.
- Kwestionujemy dowolność, jaką bank stosował przy ustalaniu kursu indeksacji, zarówno przy wypłacie kredytu, jak i przy ustalaniu raty spłaty - mówił dziennikarzom po rozprawie w lutym pełnomocnik autorów pozwu mec. Mariusz Korpalski. - Klient brał np. 100 tysięcy, a dowiadywał się w dniu spłaty, że ma spłacić teraz 180 tysięcy - dodał.
Pełnomocnicy Getin Noble Bank wnieśli o odrzucenie pozwu
Podczas lutowej rozprawy pełnomocnicy Getin Noble Bank wnieśli o odrzucenie pozwu, argumentując, że obarczony jest on zasadniczą wadą prawną. Jak mówił reprezentujący bank mec. Tomasz Połetek, "nieprawdopodobieństwem jest, by członkowie grupy mieli jednakową sytuację". Wskazywał, że wśród sygnatariuszy pozwu są nie tylko osoby fizyczne, ale np. także osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wzięły kredyty związane z tą działalnością.
Pełnomocnicy banku argumentowali, że w ogóle brak podstaw, by wniosek móc potraktować jako zbiorowy; poza tym - podkreślali - właściwie "nie zawiera on dowodów, nad którymi sąd mógłby się pochylić".

Wahania kursu po decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego

15 stycznia Szwajcarski Bank Narodowy poinformował o uwolnieniu kursu franka wobec euro. Wówczas kurs szwajcarskiej waluty poszybował w górę. W szczytowym momencie na chwilę przekroczył 5 złotych, by później stopniowo spadać.

Po decyzji Centralnego Banku Szwajcarii sprawą pomocy dla osób zadłużonych we frankach zajęły się się m.in. takie instytucje jak Związek Banków Polskich i Komisja Nadzoru Finansowego, przedstawiając swoje propozycje w tej sprawie.

Krzysztof Pietraszkiewicz, przewodniczący Związku Banków Polskich o propozycjach rządu dla frankowiczów.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Jak powiedział szef KNF Andrzej Jakubiak, autor jednego z planów pomocy, do 11 marca sektor bankowy ma przedstawić stanowisko wobec koncepcji przewalutowania kredytów frankowych.

3 lutego na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Jakubiak przedstawił koncepcję przewalutowania kredytów frankowych.

Pomysły na przewalutowanie kredytów we frankach
Według tej propozycji dotychczasowy kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części: na kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, który odzwierciedlać ma konsekwencje osłabienia złotego. Stan zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie odpowiadać ma wartości, jaką posiadałby kredyt w złotych udzielony w tym samym momencie co we franku. Wartość kredytu niezabezpieczonego hipotecznie odpowiadałaby różnicy pomiędzy łącznym stanem zadłużenia w dniu przewalutowania a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. Jakubiak mówił, że za sytuację powstałą w związku z kredytami we frankach odpowiadają zarówno banki, jak i kredytobiorcy, więc obie strony powinny wziąć na siebie koszty rozwiązania tego problemu.
Szef KNF oceniał, że potencjalna strata sektora mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Według tej koncepcji koszty przewalutowania dla obydwu stron nie powinny spowodować jednorazowego negatywnego efektu, a sumy powinny być rozłożone w czasie.

Mateusz Szczurek, minister finansów: będziemy sprawdzać, na ile banki wywiązują się z deklaracji pomocy frankowiczom.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi