Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 02.04.2015

UOKiK będzie miał nowe uprawnienia chroniące konsumentów firm finansowych

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd dostanie nowe uprawniania władcze, których będzie mógł używać wobec przedsiębiorców naruszających interesy konsumentów.
Posłuchaj
  • Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O nowym arsenale chroniącym konsumentów usług finansowych mówi w radiowej Jedynce prezes urzędu Adam Jasser../Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/
Czytaj także

Ale te uprawnienia będą wykorzystywane tylko wobec określonej kategorii firm  - mówił o tym dzisiaj na antenie radiowej Jedynki Adam Jasser, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Większa ochrona klientów instytucji finansowych

Jak zastrzega prezes UOKiK, proponowane rozwiązania nie oznaczają jakiś super uprawnień. – Mają one chronić bardziej konsumentów, w tym usług finansowych. Przypomina, że to pokłosie m.in. ostatnich perturbacji frankowiczów, stąd nowy arsenał ochronny, który ma bardziej skutecznie bronić, chociażby klientów banków.

Nowe uprawnienie UOKiK: tymczasowy zakaz reklamy czy dystrybucji produktu finansowego

A te nowe uprawniane urzędu to między innymi możliwość wydania  decyzji o zakazie emisji określonych reklam danego produktu finansowego jeszcze przed zakończeniem postępowania przeciwko danej firmie, czy też prawo do korzystania z anten telewizji i radia publicznego do zamieszczania ostrzeżeń o wybranych produktach i usługach.

Decyzja tymczasowa po wszczęciu postepowania

Jak jednak podkreśla prezes, każda decyzja tymczasowa zawieszająca reklamę, czy dystrybucje produktu finansowego, może nastąpić kiedy urząd już prowadzi postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

– Czyli najpierw mamy sygnały z ryku, wszczynamy postępowanie i w jego ramach możemy wydać decyzję tymczasową – mówi prezes Jasser.

Decyzje UOKiK pod kontrolą sądu

Ponadto, jak zastrzego prezes UOKiK, zachowana zostaje kontrola sądowa decyzji regulatora. – Decyzja o stwierdzeniu abuzywności klauzuli będzie zaskarżalna i będzie ją oceniał wyspecjalizowany sąd urzędu konkurencji i konsumentów, który już dzisiaj weryfikuje nasze decyzje.

– Te będą prawomocne po stwierdzeniu przez sąd, że urząd podjął właściwa merytorycznie decyzję – podkreśla

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dająca większe prawa regulatorowi. O nowym arsenale środków przeciwko naruszaniu interesów konsumentów mówi w radiowej Jedynce prezes UOKiK Adam Jasser./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.

.

 

I dodaje, że oczywiście istnieje jednak ryzyko, że przed sądami przedsiębiorcy skutecznie będą  bronili swoich interesów.

Spore zmiany dotyczą również samych klauzul niedozwolonych. Jak zauważa prezes UOKiK, ich rejestr jest wypełniony przez różnego rodzaju decyzje, orzecznictwo i tym samym trudno się w nim poruszać. Stąd ma być on zastąpiony rejestrem decyzji prezesa UOKiK.

Inne proponowane nowe uprawnienia dla urzędu to między innymi możliwość dokonywania zakupów kontrolowanych przez tzw. tajemniczego klienta, a także prawo do dokonywania przeszukań w siedzibie przedsiębiorcy, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia sądowego.

Robert Lidke, jk