Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 18.06.2015

Co potrafią nowoczesne bankomaty? Znacznie więcej niż wypłacić gotówkę

W Polsce działa ok. 20,5 tys. urządzeń bankomatowych i chociaż kojarzą się przede wszystkim z wypłatą gotówki, to jednak bankomaty potrafią znacznie więcej.
Posłuchaj
  • O możliwościach bankomatów i wpłatomatów mówili w radiowej Jedynce goście Po pierwsze ekonomia: Mikołaj Fidziński, analityk Comperii.pl /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Istnieją już tzw. bankomaty recyklingowe, które jednocześnie łączą w sobie funkcję bankomatu i wpłatomatu. Wspomnę również o możliwości sprawdzenia salda. Jedne bank już zaproponował w swoich bankomatach dla niektórych klientów pożyczki. Inne, poboczne możliwości bankomatów to możliwość doładowania telefonu, wypłaty euro, wypłaty przekazów pieniężnych – wymienia Mikołaj Fidziński, analityk Comperii.pl.

Wypłata gotówki możliwa już bez karty

Bankomaty zmieniają się nie tylko pod kątem funkcji, ale i technologii. Dzisiaj aby wypłacić gotówkę, wcale nie jest nam potrzebna karta.

- Mamy Polski Standard Płatności, w ramach którego banki zrzeszając się, powołały BLIK. Możemy wypłacić gotówkę, nie używając kart. Wypłata jest potwierdzana za pomocą jednorazowego kodu, który się wstukuje do urządzenia i to pozwala na wypłatę gotówki - wyjaśnia Maciej Wyszoczarski z PKO BP.

Niedługo i to będzie niepotrzebne, bo na zlecenia banku naukowcy pracują nad metodami potwierdzania transakcji głosem, rozkładem naczyń żylnych w dłoni czy identyfikacją kształtu twarzy.

Wpłatomaty coraz popularniejsze

Zmieniają się bankomaty, ale również wpłatomaty, które coraz bardziej zyskują na popularności. Tych w Polsce mamy już w Polsce blisko 4 tys.

- 40 proc. operacji wpłaty gotówki, które były dokonywane w okienku kasowym, zostały zmigrowane do urządzenia. Około połowę z tych operacji dokonują klienci po godzinach otwarcia oddziałów banków – mówi Maciej Wyszoczarski.

Klientami wpłatomatów są przede wszystkim osoby indywidualne oraz mali i średni przedsiębiorcy, np. właściciele sklepów, którzy nadal często używają gotówki. Ponieważ ta zapewne nie zniknie, potrzebne będą i wpłatomaty, i bankomaty, a ich rola będzie rosła.

- Te maszyny będą zastępowały człowieka, także w bankowości. Już teraz w zasadzie, choćby zakładając konto czy lokatę, możemy to zrobić przez Internet, czy z poziomu bankowości mobilnej, nie musimy iść do placówki bankowej. Dlatego na pewno możliwość założenia konta, lokaty, realizowania przelewów z poziomu takiej maszyny jest przyszłością bankowości – przewiduje Mikołaj Fidziński.

Błażej Prośniewski, awi