Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 01.07.2015

Co trzecia para w Polsce kłóci się o domowe finanse, podobnie jest w Czechach i na Słowacji

Kwestie finansowe są powodem kłótni aż u 1/3 par w Polsce (33%). U Czechów (29%) i Słowaków (31%) sytuacja wygląda podobnie. W Bułgarii natomiast, nawet co druga kłótnia w związku wynika z problemów związanych z finansami.
Posłuchaj
  • Co trzecia para w Polsce kłóci się o domowe finanse, podobnie jest w Czechach i na Słowacji (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Pieniądze, zaraz po niewierności, są drugą najczęstszą przyczyną rozstań i rozwodów. Wynika to z szerokich badań przeprowadzonych przez międzynarodowy ośrodek badawczy IPSOS; w raporcie zrealizowanym dla PROFI CREDIT wzięło udział 4000 respondentów.

- Aż u 2/3 Polaków (61%) kłótnie spowodowane są wydatkami. Dochody są główną przyczyną sporów w co siódmym gospodarstwie domowym. Ponad 25% kłótni o pieniądze dotyczy finansów i pożyczek w ogóle -  wyniki raportu komentuje Dyrektor Działu Marketingu PROFI CREDIT Jarosław Czulak. 

Zazwyczaj ludzie znają z góry przeznaczenie swojej pożyczki, jednakże większą część czasu zajmuje im zastanawianie się nad instytucją pożyczkową, terminem spłaty i wysokością rat. Czesi zachowują się podobnie do Polaków. W Słowacji 54% kłótni spowodowanych jest wydatkami, a aż w co szóstym gospodarstwie domownicy nie rozmawiają ze sobą z powodu niezadowalających dochodów.

Kuba Jugo z biura prasowego PROFI CREDIT , firmy na zlecenie której ośrodek IPSOS  przeprowadził badania Kuba Jugo z biura prasowego PROFI CREDIT , firmy na zlecenie której ośrodek IPSOS przeprowadził badania

Polacy kłócą się o ubrania, a Czesi o jedzenie

- U ¼ (27%) Polaków większość kłótni wynika z wydatków poniesionych na odzież i obuwie, dopiero 23% sporów dotyczy kosztów utrzymania domu, a 20% hobby stwierdza Dyrektor Działu Marketingu PROFI CREDIT Jarosław Czulak.

 Aż ¼ kłótni dotyczy pieniędzy wydanych na odzież, buty i torebki. Słowacy kłócą się głównie o pieniądze wydawane na kosztowne pasje. To ostatnie przeszkadza głównie kobietom.

W Czechach ¼ kłótni koncentruje się na jedzeniu i kosztach poniesionych w związku z nim.

W Bułgarii natomiast większość sporów, bo aż ¼, dotyczy wydatków poniesionych na urządzanie mieszkanie.

Pożyczka od rodziny= kłótnia

Pieniądze skłócają rodziny, czego dowodem są pożyczki zaciągnięte u najbliższych.

W Europie, 45 % Czechów i Słowaków korzysta z możliwości zaciągnięcia długu u rodziny, jednak jak sami potwierdzają, niejednokrotnie wiąże się to z różnymi problemami i sporami. 43% Polaków posiłkując się mottem „pieniądze psują relacje”, woli zaciągnąć kredyt w banku lub skorzystać z oferty instytucji niebankowych; wśród mieszkańców Bułgarii sytuacja wygląda podobnie. Zgodnie z wynikami badań, to rodzina i najbliżsi znajomi są najlepszymi doradcami finansowymi. Fakt, że to głównie z rodziną konsultuje się potencjalny kredytobiorca, jest często wykorzystywany przez instytucje pożyczkowe. Dyrektor Marketingu PROFI CREDIT Jarosław Czulak zaznacza: „Specjalnie dla naszych klientów uruchomiliśmy akcję lojalnościową. Chcemy motywować ich do kontynuowania współpracy z nami ipolecania naszej instytucji swoim znajomym”. Osoba, która poleci firmę Profi Credit, może odzyskać  200 zł, gdy polecony przez nią klient zaciągnie pożyczkę i spłaci pierwszą ratę.

Jedynka, informacja prasowam, abo