Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Kołodziej 10.12.2015

17 proc. Polaków doświadcza ubóstwa energetycznego

Jest to 6 milionów 440 tys. osób, których dotyka problem niedogrzanych domów i mieszkań, i którzy mają trudności z zapłaceniem rachunków za prąd i ciepło. Analizę zjawiska przeprowadzili analitycy Instytutu Badań Strukturalnych i Instytutu Spraw Publicznych.
Posłuchaj
  • O tym, czym jest ubóstwo energetyczne, i jak z nim walczyć, w radiowej Jedynce Polskiego Radia, mówili: Agata Miazga, analityk Instytutu Badań Strukturalnych oraz Dominik Owczarek, analityk Instytutu Spraw Publicznych. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Ubóstwo energetyczne bardzo często wiąże się z niskimi dochodami, ale też z warunkami technicznymi budynków.

- Jeśli dana rodzina mieszka w starym nieocieplonym budynku, gdzie nie ma centralnego ogrzewania, czy innej sprawnej instalacji grzewczej, tylko używana jest na przykład instalacja elektryczna, która jest kosztowana – mówi Dominik Owczarek, analityk Instytutu Spraw Publicznych.

- Kolejny czynnik jest związany z zasobami ekonomicznymi danego gospodarstwa domowego. Nawet jeżeli mieszkamy w ocieplonym budynku, gdzie jest sprawna instalacją grzewcza, to niekoniecznie rodzinę jest stać opłacić wszystkie rachunki za ciepło czy za elektryczność – dodaje.

Problem ubóstwa energetycznego najbardziej dotyka osoby mieszkające na wsi

- Na wsiach, wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, to jest największa grupa. Oczywiście występuje również w miastach, dotyczy głównie małżeństw z dwójką i większą liczbą dzieci, jak również osób samotnych. Są to zazwyczaj mieszkania o dużej powierzchni - mówi Agata Miazga, analityk Instytutu Badań Strukturalnych.

Eksperci podkreślają, że problem dotyczy bardzo dużej grupy osób i powinien być zauważony

- Z jednej strony musi się to wiązać z rozwiązaniami poprawiającymi status materialny osób, ale nie rekomendujemy zasiłków. Z drugiej strony musi to być edukacja energetyczna, czyli nauczenie gospodarstw domowych w jaki sposób efektywnie wykorzystywać energię – tłumaczy.

Obecnie badacze coraz częściej wyodrębniają różne rodzaje ubóstwa, nie tylko to wyrażone w wartościach pieniężnych.

Karolina Mózgowiec, fko