Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 21.01.2016

UOKiK nakazuje zmianę opłat likwidacyjnych polisolokat. To jednak nie wystarczy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył kolejne postępowania w sprawie opłat likwidacyjnych pobieranych przy rezygnacji z tzw. polisolokat.
Posłuchaj
  • Dlaczego bieżące decyzje UOKiK dotyczące polisolokat mogą nie wystarczyć w ochronie klientów zawierających te umowy, wyjaśnia w radiowej Jedynce Anna Lengiewicz, partner w Kancelarii LWB./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Olskiego Radia /.
Czytaj także

Cztery towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązały się do obniżenia tych opłat. Wcześniej podobne deklaracje złożyło 12-stu ubezpieczycieli.

Ciągle jednak są to opłaty rzędu dwudziestu kilku procent oszczędności.

Nadal straszą wielkie opłaty likwidacyjne

̶ To co nadal budzi obawę, to wysokość tej opłaty likwidacyjnej, która ma być pobierana - mówi Anna Lengiewicz, partner w Kancelarii LWB, która reprezentuje przed sądami około 10-ciu tysięcy posiadaczy polisolokat.

Czytaj więcej
sąd prawo 1200.jpg
Sąd rozwiąże problem polisolokat? Jest szansa na łatwiejsze odzyskanie pieniędzy

̶  Jeśli mówimy, że z naszych oszczędności ubezpieczyciel może zabrać 25, 56 procent, to jest to niezmiernie dużo – podkreśla prawniczka.

Problem z malejącą wartością rachunku oszczędnościowego

̶  Co więcej, w przypadku Open Life, urząd ochrony konsumentów zauważył, że nastąpił ogromny spadek wartości rachunku – czasami o 40, 50 a nawet o 60 procent – podkreśla.

 Decyzje UOKiK nie objęły wszystkich produktów

Prawniczka zauważą, że postępowanie UOKiK nie objęło też wszystkich produktów oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

̶  Produkty objęte bieżąca decyzją Urzędu, szczególnie oferowane przez Towarzystwo Europa i Open Life, to są produkty te mniej popularne, gdyż na 10 tys. osób, które się do nas zgłosiły, tylko dwie mają produkt typu Szmaragd ,a z pięć mają produkt typu Quattro - podkreśla.

Czytaj ponadto
Jasser 1200.jpg
Prezes UOKiK Adam Jasser został odwołany ze stanowiska

I zauważa, że produkty pozostałych 10 tys. osób, które zgłosiły się do kancelarii z problemami, nie są objęte decyzjami regulatora.

Do sądów zostało złożonych osiem pozwów zbiorowych przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym oferującym produkty polisolokat. Najbardziej zaawansowane jest postępowanie przeciwko Generali.​

Karolina Mózgowiec, jk