Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 26.01.2016

Rząd z samorządowcami o programie 500 plus

Program Rodzina 500 plus dominującym tematem spotkania rządu z samorządowcami z całej Polski.
Posłuchaj
  • Premier Beata Szydło zapewniała burmistrzów i wójtów oraz przedstawicieli związków samorządowych, o tym, że nie zabraknie rządowego wsparcia podczas realizacji programu
  • Beata Szydło przyznaje że dla samorządów to duże wyzwanie

Premier Beata Szydło zapewniała burmistrzów i wójtów oraz przedstawicieli związków samorządowych, o tym, że nie zabraknie rządowego wsparcia podczas realizacji programu . Szefowa rządu podkreślała, że Rodzina 500plus nie będzie dla samorządów kolejnym zadaniem, w którym na samorząd są cedowane dodatkowe obowiązki a nie idą za tym odpowiednie środki finansowe.

Podziękowania premier

Beata Szydło dziękowała samorządowcom za aktywny udział w regionalnych konsultacjach społecznych, i za uwagi merytoryczne. Podkreślała , że celem przedsięwzięcia jest zarówno polepszenie sytuacji materialnej rodzin - jak i założenia demograficzne, czyli zwiększenie dzietności.
Premier przyznaje że Rodzina 500 plus jest dużym wyzwaniem i dla rządu i dla samorządów . Faktycznie, przed spotkaniem z rządem burmistrzowie nie kryli obaw, o to czy zdążą przygotować swoje miasta i gminy do wypłaty świadczeń od kwietnia. Jacek Gursz burmistrz Chodzieży uważa, że nadzieje mieszkańców mogą zostać zawiedzione. Samorządowiec powiedział, że spodziewa się w urzędzie masowego składania wniosków o wsparcie w programie, wręcz inwazji rodzin spodziewających sie świadczenia. Natomiast w praktyce - jak zaznacza burmistrz Chodzieży - gdyby ustawa wprowadzająca program Rodzina 500 plus została przyjęta w ciągu tygodnia a zaczęła obowiązywać w lutym- to urzędy byłyby w pełni gotowe z jej realizacją od pierwszego... lipca.
Ustawa jest już po konsultacjach społecznych i - jak zapewniła premier Beata Szydło - niezwłocznie zostanie przyjęta przez rząd . Potem trafi do dalszych prac w parlamencie. Według założeń rządu - powinna zacząć obowiązywać od kwietnia.

M. Morawiecki o programie Rodzina 500 plus: To długofalowa inwestycja. Ruszy w II kwartale 2016 r.

TVN24/x-news

Czy program "Rodzina 500 Plus" wpłynie na poprawę demografii

Mimo, że zakończyły się już konsultacje w tej sprawie, nie milkną komentarze na temat programu. Zdaniem Grzegorza Baczewskiego - dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan, oczekiwania rządu, że program wpłynie na poprawę sytuacji demograficznej kraju nie muszą się spełnić.

Rozmówca IAR przyznał, że program będzie miał bardzo widoczne efekty w zakresie ograniczenia ubóstwa, jednak dla poprawy wskaźnika dzietności potrzebne są inne działania. Przykładem takich działań może być zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat trzech oraz ułatwienie godzenia pracy z opieką nad pociechami.

Społeczeństwo starzeje się w nłyskawicznym tempie

Inny rozmówca IAR Krzysztof Inglot z Work Service zwraca uwagę, że działania dla poprawy dzietności są niezbędne, gdyż jako społeczeństwo starzejemy się w błyskawicznym tempie. Potrzebna jest przynajmniej dwójka dzieci na jedną parę. Ważne więc, że rząd chce jak najszybciej uruchomić program "Rodzina 500 Plus".

Od czegoś trzeba zacząć - podkreśla Krzysztof Inglot. Dodaje, że wspomożenie rodzin kwotą 500 złotych jest ważne zwłaszcza dla osób mniej zarabiających, a tych jest w Polsce znamienita większość. Wychowanie dziecka jest bardzo kosztowne, więc taka pomoc z pewnością będzie cenna i może zachęcić niektóre rodziny do posiadania więcej niż jednego dziecka - uważa Krzysztof Inglot.

Podobnie jak Grzegorz Baczewski zwraca uwagę, że niezbędne są również inne działania. Według rozmówcy IAR byłoby dobrze, gdyby w Polsce zakładano więcej przyzakładowych żłobków i przedszkoli. To z pewnością wpłynęłoby na większą odwagę w powiększaniu rodzin - twierdzi Krzysztof Inglot.

IAR, abo, fko