Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 29.02.2016

Czy złodziej może się „zbliżyć” do naszej karty zbliżeniowej?

Karty zbliżeniowe w Polsce to już niemal norma. Pytanie, czy jest to norma bezpieczna.
Posłuchaj
  • Dlaczego złodziejowi jest trudno się "zbliżyć" do naszej karty zbliżeniowej, tłumaczy w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Wielu posiadaczy tego środka płatniczego obawia się bowiem kradzieży swoich pieniędzy przez oszustów, którzy wchodzą m.in. do zatłoczonych autobusów, a następnie przerobione czytniki przysuwają do torebek lub kieszeni, gdzie chowamy portfel i w ten sposób mogą nas okraść na kwotę 50 zł. 

Jak mówi Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, technologia zbliżeniowa jest bardzo wygodna, ale stwarza niebezpieczeństwo „zbliżenia” do naszej karty np. a zatłoczonym tramwaju.

Odczytanie karty nie jest jednak takie proste

̶ Teoretycznie sytuacja, że ktoś kradnie nasze pieniądze z karty zbliżeniowej jest możliwa, w praktyce jednak jest to bardzo mało prawdopodobne, mówi Robert Łaniewski.

I wyjaśnia, że aby ktoś się dobrał do naszej karty, musi być spełnione wiele czynników.

Kilka kart daje zakłócony sygnał

Podkreśla, że na ogół nosimy kilka kart, i to w jednym miejscu. ̶ Stąd sygnały z jednej czy drugiej karty będą się zakłócały – mówi ekspert.

Czytnik musi być bardzo blisko karty

̶ I najważniejsze - czytnik musi być bardzo blisko naszej karty, a to, nie jest już takie proste - podkreśla.

To, że karty zbliżeniowe są bezpieczne potwierdza także specjalny raport Komisji Nadzoru Finansowego.

Zabezpieczeniem jest tzw. bezpieczny portfel

W skargach klientów zgłaszanych do KNF nie pojawiają się te dotyczące kradzieży, które miałyby polegać na przechwytywaniu danych z kart w środkach komunikacji. A jeśli kogoś to nie przekonuje i woli dmuchać na zimne, to zawsze może kupić tzw. bezpieczny portfel, mówi  z jeden z producentów Krzysztof Tabiszewski z  Carbon Workshop.

Z raportu Narodowego Banku Polskiego na temat kart płatniczych wynika, że na koniec września ubiegłego roku w portfelach naszych r znajdowało się prawie 28 mln kart zbliżeniowych, co stanowi blisko 80 procent  wszystkich kart wydanych przez banki z Polski.

Błażej Prośniewski, jk