Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 17.04.2016

Wchodzą w życie nowe przepisy poprawiające sytuację konsumentów na rynku finansowym

17 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która ma poprawić sytuację klientów szczególnie na rynku finansowym.
Posłuchaj
  • O nowych przepisach mających lepiej chronić konsumentów mówił w Polskim Radiu 24: Marcin Przybylski, prawnik, ekspert Departamentu Zgodności w PKO Banku Polskim (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wprowadza ona jasno określony zakaz stosowania klauzul niedozwolonych, mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przybylski, prawnik, ekspert Departamentu Zgodności w PKO Banku Polskim.

- Do tej pory tę kontrolę sprawował sąd. Natomiast na skutek zmian to tak naprawdę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w decyzji administracyjnej będzie ostrzegał o niedozwolonym charakterze postanowienia i zakazywał jego dalszego wykorzystywania. Postępowanie będzie wszczynane z urzędu na podstawie informacji posiadanych przez prezesa UOKiK lub na skutek informacji przekazanych przez konsumentów, rzeczników konsumentów, Rzecznika Finansowego, bądź też przez organizacje konsumenckie. Decyzje UOKiK będą miały skutek tylko w odniesieniu do przedsiębiorcy, który stosuje zakwestionowane postanowienie umowne i tylko w stosunku do danej umowy, która jest przedmiotem tej decyzjo - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Kary finansowe dla firm

Jeśli przedsiębiorca nie zastosuje się do nakazu, oznaczać to może dla firmy nałożenie sankcji finansowej w wysokości do 10 procent osiąganych przez nią obrotów.

Decyzje tymczasowe prezesa UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie również mógł wydawać decyzje tymczasowe, co powinno ułatwić szybkie eliminowanie z rynku szkodliwych i nieuczciwych praktyk.

Usługi finansowe tylko dostosowane do potrzeb klientów

Nowela wprowadzi też zakaz proponowania konsumentom produktów usług finansowych niedostosowanych do ich potrzeb, na przykład nie można 80-latce proponować planu systematycznego oszczędzania.

„Tajemniczy klient” sprawdzi przedsiębiorcę

Prezes UOKiK będzie mógł też korzystać z tzw. tajemniczego klienta. To on sprawdzi, czy przedsiębiorca w swoich działaniach nie stosuje praktyk, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów.

- Wykorzystanie tego „tajemniczego klienta” pozwoli na uzyskanie dowodów w postępowaniu w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Do tej pory czasami zdarzało się, że w ramach postępowania prezes UOKiK nie miał wystarczających dowodów na to, by w sposób jednoznaczny wskazać, że miała miejsce określona, nieuczciwa praktyka. Teraz w ramach postępowania, za uprzednią zgodą sądu, taki „tajemniczy klient” będzie mógł zweryfikować na żywo postępowania instytucji finansowych danego sprzedawcy, w kontekście sposobu oferowania tego produktu, zawierania umów – wyjaśniał Marcin Przybylski.

Ostrzeżenia przed nieuczciwymi firmami w radiu i telewizji

Prezes UOKiK - w uzasadnionych sytuacjach - będzie też mógł publikować ostrzeżenia w publicznym radiu i telewizji.

Sylwia Zadrożna, awi