Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 05.04.2017

Nie spłacasz kredytu? Bank ma nowy sposób na odzyskanie pieniędzy

Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego, banki znalazły nowy, skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od swoich klientów, którzy nie spłacają kredytów.
Posłuchaj
  • O sądowym nakazie zapłaty w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Chodzi o sądowy nakaz zapłaty. Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich podkreśla, że to narzędzie, po które bank sięga w ostateczności.

- Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy o bankowym tytule egzekucyjnym są niekonstytucyjne, następnie Sejm uchylił przepisy, to jednak pamiętajmy, że długi trzeba nadal spłacać. Bank aby mógł wystąpić z takim powództwem musi najpierw skutecznie wypowiedzieć umowę kredytową. To wymaga wcześniejszych propozycji w zakresie restrukturyzacji zadłużenia. Nowe przepisy takie obowiązki nakładają, wypowiedzenie ma trwać 30 dni. Dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu bank może wystąpić do sądu z powództwem wydania nakazu zapłaty – wyjaśnia gość.

Tylko sprawy bezsporne

Takie postępowanie stosowane jest, jak tłumaczą banki, tylko w sprawach, co do których nie ma żadnych wątpliwości.

- Postępowanie nakazowe służy uproszczeniu i przyspieszeniu postępowania uzyskania tytuły wykonawczego w przypadkach, gdy sprawa nie ma charakteru spornego. Kiedy jest oczywiste, że dane zobowiązanie istnieje i jest należne. Żądanie pozwu musi być udowodnione dokumentem o dużym stopniu wiarygodności, może być to wyciąg z ksiąg banku. Co do zasady wszystkie te sprawy mają charakter bezsporny – tłumaczy.

Bank zawsze znajdzie sposób

Rzecznik praw obywatelskich uznał jednak, że sądowy nakaz zapłaty jest bardziej rygorystyczny niż BTE i wystąpił o likwidację ułatwień dla banków. Zmiany w przepisach, zapowiedział także resort sprawiedliwości. Jednak Bartosz Wyżykowski radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego, podkreśla, że banki będą wówczas sięgać po inne narzędzia np. weksle.

- Z wekslem również możemy dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu nakazowym. W dalszym ciągu w przyszłości może być wydawany nakaz zapłaty, co więcej weksel może być również dla klienta bardzo niebezpieczny, zwłaszcza weksel in blanko, bo potem dochodzi kwestia, czy był on wypleniony zgodnie z deklaracją wekslową. Czy nie został odsprzedany osobie trzeciej. Do głowy przychodzą również trzy siódemki, czyli poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego – wylicza rozmówca.

Jak się bronić?

Bartosz Wyżykowski zwraca też uwagę, że klient banku obecnie nawet przy sądowym nakazie zapłaty może się bronić.

- Nakaz zapłaty jest wydawany przez sąd tam, gdzie są ku temu przesłanki i doręczany klientowi. Każdy pozwany ma dwa tygodnie, żeby wnieść zarzuty do takiego nakazu zapłaty. Jeśli tego nie zrobimy, nakaz się uprawomocnia i może się okazać, że sąd w późniejszym terminie nie będzie chciał ich uwzględniać – dodaje.

Według Związku Banków Polskich w ciągu roku takich spraw dotyczących zadłużeń jest od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy.

Elżbieta Szczerbak, abo