Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 10.07.2017

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi rośnie

Banki i SKOK-i przesłały w czerwcu zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 20,4 proc. niż przed rokiem - podało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1 proc. w porównaniu rdr.
Posłuchaj
  • Główny analityk Biura Informacji Kredytowej profesor Waldemar Rogowski: większe zainteresowanie kredytami utrzymuje się od początku roku (IAR)
Czytaj także

"Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła 20,4 proc. w czerwcu br." - poinformowało w poniedziałek Biuro Informacji Kredytowej.

"Popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu, w przeliczeniu na dzień roboczy, był aż o 20,4 proc. wyższy niż rok wcześniej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu w czerwcu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1 proc. w porównaniu z czerwcem roku ubiegłego" - powiedział, cytowany w komunikacie dyrektor departamentu business intelligence Biura Informacji Kredytowej Sławomir Grzybek.

Jak zaznaczył, "mieszkańcy czterech największych województw (mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego) posiadają 50-proc. udział w wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Sami tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego zawnioskowali o 21 proc. wartości wszystkich kredytów mieszkaniowych w kraju" - zauważył dyrektor.

W komunikacie przytoczono, że "wśród wnioskowanych kredytów, 66 proc. to kredyty dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kredytu mieszkaniowego". Kolejne 26 proc. to kredyty dla osób, które już mają pożyczkę na mieszkanie.

Nowe przepisy będą lepiej chroniły kredytobiorców

A już 22 lipca w życie wejdą przepisy ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. 

Ustawa, którą parlament ostatecznie przyjął 23 marca, wprowadza np. prawo udzielania kredytów hipotecznych tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. Wprowadza także obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody.

Przewiduje również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni, wprowadza zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

W myśl ustawy, banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania.

W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do tzw. porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

Pośrednicy kredytowi będę musieli zarejestrować się w KNF, która na ich rejestrację będzie mieć sześć miesięcy. Zarejestrowani będą musieli wnosić na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

PAP, awi