Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 23.03.2020

Zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące. Na ratunek najmniejszym firmom

Całkowite zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, a także dla samozatrudnionych, jeśli odczuli spadek przychodów – to poprawki, które zgłosił do pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorstw prezydent Andrzej Duda. W naszym kraju ponad 600 tys. mikrofirm zatrudnia 1,7 mln pracowników.

Uzgodniono objęcie mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników całkowitym 3-miesięcznym zwolnieniem ze składek ZUS. Ale pracownicy nie stracą składek, bo będą one pokryte za pracodawców na rzecz pracowników przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jest to reakcja na postulaty przedsiębiorców, którzy oczekiwali bardziej zdecydowanych kroków.

koronawirus 1200 pap.jpg
Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta

II kwartał będzie trudny

– To bardzo dobre odciążenie wszystkich mikrofirm. Większe firmy, które odczuwają spadek przychodów, mogą korzystać także ze znaczącego wsparcia – finansowanie pensji i finansowanie składek ZUS przez FGŚP – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak podkreślił "II kwartał br. będzie dla firm bardzo trudny, więc taka możliwość będzie bardzo ważnym elementem wsparcia dla firm w tym bardzo kryzysowym momencie".

koronawirus-szpital-kombinezon-pap-1200.jpg
KGHM ruszył z produkcją płynu biobójczego. 30 tys. litrów dla szpitali

>>> CZYTAJ TAKŻE Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem

W efekcie prezydenckiej zmiany zwolnienie ze składek ZUS będzie dotyczyć wszystkich mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają choć jednego pracownika. W tym przypadku nie będą analizowane przychody firmy. Więksi – ze spadkiem obrotów – mogą wysłać pracownika na przestój (płacą minimalną pensję, ale z tego 50 proc. państwo) lub obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc. – wtedy budżet płaci 50 proc. pensji i ZUS (firma ma tylko 40 proc. pierwotnego kosztu zatrudnienia).

>>> CZYTAJ TAKŻE Prezydent: ogromna szansa, że rozwiązania dot. "tarczy antykryzysowej" zostaną przyjęte w zgodzie

Z kolei osoby samozatrudnione (nie zatrudniające żadnych pracowników) otrzymają prawo do zwolnienia tylko wtedy, gdy udowodnią spadek przychodów. Osoby takie otrzymają również jednorazowy zasiłek w wysokości 2 tys. zł.

Świadczenie nieopodatkowane

Zgodnie z informacjami podanymi przez PAP Biznes, nowy projekt tarczy antykryzysowej zakłada, że osoby prowadzące działalność gospodarczą (i niezatrudniające pracowników) otrzymają świadczenie z tytułu przestoju ekonomicznego w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 2080 zł. Świadczenie to będzie nieopodatkowane i przysługiwać będzie każdemu przedsiębiorcy, który wykaże 15 proc. spadek przychodów w stosunku do miesiąca poprzedniego, jednak pod warunkiem, że przychód w poprzednim miesiącu był niższy od 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Co więcej – jak podaje portal zus.pox.pl – przedsiębiorca niezatrudniający pracowników będzie mógł liczyć na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności. Wysokość tego dofinansowania zależeć będzie od spadku obrotów:

  • spadek obrotów do 30 proc. – dofinansowanie w kwocie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia,
  • spadek obrotów do 50 proc. – dofinansowanie w kwocie 70 proc. minimalnego wynagrodzenia,
  • spadek obrotów do 80 proc. – dofinansowanie w kwocie 90 proc. minimalnego wynagrodzenia.

PolskieRadio24.pl/Ministerstwo Rozwoju/IAR/PAP/zus.pox.pl/DoS/akg