Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Adam Kaliński 28.04.2020

Masz zadłużoną firmę, sprawdź czy musisz płacić składkę na ZUS

Ze zwolnienia nie skorzystają firmy, które w 2019 r. miały zadłużenie z tytułu składek za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy; o pomoc mogą się ubiegać za to firmy, które podpisały z ZUS umowę ratalną lub nie opłacały składek np. przez 6 miesięcy - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy, którzy mieli zaległości w 2019 roku poniżej 12 miesięcy, mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek. Chodzi np. o sytuację, kiedy firma nie opłacała składek przez 3 lub 6 miesięcy.

pracownik.jpg
Prezes ZUS o świadczeniu postojowym: wypłacono już około 200 mln złotych

Zgodnie z opinią KE zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek, stanowi pomoc publiczną. Ta pomoc może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji, ale dopiero później napotkał trudności z powodu epidemii COVID-19.

ZUS wyjaśnia, że z pomocy może skorzystać przedsiębiorca, który wprawdzie miał na 31 grudnia 2019 r. zadłużenie za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy, ale rozłożył dług na raty, podpisując z Zakładem odpowiednią umowę (przed 31 grudnia 2019 r.).

- W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ubiegających się o świadczenie postojowe nie ma znaczenia stan rozliczeń z tytułu składek - zaznacza Zakład.

1200_firma_shutterstock.jpg
Firmy zgłaszają się o pomoc państwa z powodu pandemii. Znamy najnowsze dane

Zgodnie z obecnymi przepisami, ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

IAR/PAP, ZUS, PR24, akg