Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Kurek 04.07.2018

Hiszpańska lewica chce się pozbyć zwłok gen. Franco. "To fałszowanie historii"

Nowo wybrany lewicowy rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Francisco Franco z państwowego mauzoleum Valle de los Caidos pod Madrytem. Czy z prawnego punktu widzenia jest to możliwe? Dlaczego hiszpańskiej lewicy tak zależy na pozbyciu się zwłok byłego przywódcy? O to Tomasz Terlikowski pytał swojego gościa dr Pawła Skibińskiego, historyka UW.

Spór o generała Francisco Franco w Hiszpanii trwa od lat. Ten temat jest szczególnie podgrzewany przez hiszpańską lewicę, gdy ta wygrywa wybory. Znamienne jest, że z hiszpańskiej przestrzeni publicznej usuwane są miejsca związane z generałem. - Trudno jest się dopatrzeć spadku po nim w przestrzeni publicznej Hiszpanii. Zlikwidowano wszystkie elementy życia społecznego. Obowiązujący dyskurs debaty publicznej jest zawsze antyfrankistowski - mówi Paweł Skibiński.

Jednak, czy usunięcie zwłok przywódcy z mauzoleum Valle de los Caidos, chciałoby się rzec, największego bastionu pamięci o generale, w ogóle jest możliwe? Zdaniem historyka technicznie nic nie stoi na przeszkodzie. - Można tam wjechać i wykopać generała - mówi gość Polskiego Radia 24. Jest jednak pewne "ale". Na straży spokoju Franco stoi prawo.

- Z jednej strony bazylika, o której mowa, jest czymś w rodzaju "specjalnej osoby prawnej" hiszpańskiego prawa. Takiej, która obejmuje najważniejsze zabytki narodowe. Jednym z tych najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków jest Valle de los Caidos - tłumaczy ekspert.  Zgodnie z prawem, kontynuuje swój wywód historyk, by pozbyć się ciała trzeba by uzyskać zgodę Dziedzictwa Narodowego, które zarządza tego rodzaju zabytkami. - A zgody nie ma i nikt o nią nie pyta - zauważa.

Kolejny istotny element, według Pawła Skibińskiego, to decyzja rodziny, która ma prawo wypowiedzieć się w tej sprawie. A ta, jak dodaje Tomasz Terlikowski, prowadzący audycję, już się wypowiedziała. Siedmiu wnuków generała Franco zwróciło się do Kościoła, by chronił ich przodka.

- Współwłaściciele całego kompleksu, czyli benedyktyni z Valle de los Caidos, nie są zwolennikami wykopania generała. Musiała by się też wypowiedzieć Nuncjatura w Madrycie, bądź Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Ponieważ bazylika jest bazyliką papieską - tłumaczy historyk. A Watykan, na razie, nie wypowiada się w tej sprawie.

A dlaczego hiszpańska lewica tak nienawidzi generała Francisco Franco? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję prowadził Tomasz Terlikowski.

PR24/pkur

_____________________

Data emisji: 04.07.18 

Godzina emisji: 20:05