Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 18.03.2015

Umowy telefoniczne z niespodzianką

Coraz więcej klientów skarży się na działania operatorów telekomunikacji. Większość zażaleń dotyczy formy świadczenia usługi i zmian w umowach. – Nie czytamy umowy telekomunikacyjnej i podpisujemy ją, a potem zaczynają się problemy – stwierdził w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Wielu użytkowników usług telekomunikacyjnych dalej nie czyta umów zawieranych z operatorem.Wielu użytkowników usług telekomunikacyjnych dalej nie czyta umów zawieranych z operatorem.flickr.com/mkreibohm
Posłuchaj
  • 18.03.15 Dawid Piekarz: „Jeżeli przeczytamy starannie umowę i wiemy, na co się decydujemy, to nie zaskoczą nas żadne niespodzianki (…)”

Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych jest najpowszechniejszą z umów na rynku. Zdecydowana większość z nas korzysta przecież codziennie z telefonu komórkowego oraz z Internetu. Okazuje się także, że branża telekomunikacji jest najczęściej zaskarżana przez konsumentów.

Dawid Piekarz z Urzędu Komunikacji Elektronicznej stwierdził w Polskim Radiu 24, że większość klientów operatorów nie czyta przedkładanych im umów.

– Przedstawiciel handlowy często mówi nam zupełnie coś innego niż potem znajdujemy w umowie. Umowy nie czytamy lub nie robimy tego zbyt wnikliwie, wierzymy na słowo. Potem podpisujemy taki dokument i zaczynają się problemy. Jeżeli przeczytamy starannie umowę i wiemy, na co się decydujemy, to nie zaskoczą nas żadne niespodzianki – mówił rzecznik urzędu.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że problem nie dotyczy tylko umów telekomunikacyjnych. Z jego wiedzy wynika, że konsumenci jeszcze rzadziej czytają regulaminy i umowy w Internecie.

– Jeśli dokonamy akceptacji takiej umowy, to bardzo trudno dochodzić swoich praw. Istnieje domniemanie, że potwierdzenie regulaminu oznacza jego znajomość. Wtedy trudno mówić o tym, że go nie przeczytaliśmy. Z ilości pytań, które są do nas kierowane wynika, że bardzo wiele osób nie zapoznaje się z regulaminami i umowami w sieci – powiedział Dawid Piekarz.

Polskie Radio 24/gm

tagi: