Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 14.08.2015

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

Przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Jednak liczba ludzi z orzeczoną niepełnosprawnością poszukujących pracy spada. – Wiele osób z niepełnosprawnością nie do końca rozumie, że praca jest dla nich szansą na powrót do normalnego życia i bycia pełnowartościowym obywatelem – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Integracja.
Posłuchaj
  • 14.08.15 Piotr Pawłowski: „Osoba zatrudniona ma zupełnie inne spojrzenie na otaczającą ją rzeczywistość. Ma środki, może się rozwijać, podróżować, założyć rodzinę (…)”.

Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Integracja zwrócił uwagę, że osoby z orzeczoną niepełnosprawnością niechętnie podejmują pracę. To odwrócenie sytuacji, kiedy właśnie pracodawcy unikali zatrudniania niepełnosprawnych.

– Pracodawcy odkryli już potencjał drzemiący w pracownikach z niepełnosprawnością i są to osoby pożądane w wielu instytucjach. Okazuje się jednak, że osoby niepełnosprawne nie są zainteresowane podjęciem pracy – mówił prezes Stowarzyszenia.

Krzysztof Kosiński z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych dodał, że nadal podejmuje się wiele działań na rzecz aktywizacji niepełnosprawnych. 

– Istnieje wiele placówek, które zajmują się pomocą osobom niepełnosprawnym poszukującym zatrudnienia. Organizowane są konkursy na zlecanie zadań przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji, które cieszą się ogromną popularnością – powiedział gość Polskiego Radia 24.

– W ramach różnych projektów aktywizacji zawodowej są przeprowadzane zajęcia np. z przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej itd. To takie podsumowanie całej pracy z doradcą socjalnym – powiedział Łukasz Bednarski, współpracownik Stowarzyszenia Integracja.

Każdy niezdolny do pracy w wyniku orzeczenia lekarskiego jest niepełnosprawny. Natomiast orzeczenie niepełnosprawności wcale nie jest jednoznaczne ze stałą niezdolnością do pracy. Szczegóły dotyczące przyznawania statusu niezdolności do podjęcia zatrudnienia przybliżyła dr Halina Krześniak, lekarz orzecznik w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Natomiast Wojciech Andrusiewicz rozwiał wątpliwości odnośnie niejasności prawnych w zakresie działania ZUS, głównie w kwestii orzekania niepełnosprawności i przyznawania renty w przypadku stałej niezdolności do podjęcia zatrudnienia. 

– Panuje stereotyp, że ZUS orzeka o niepełnosprawności. Tak było do roku 1997. Uznajemy natomiast, czy dana osoba z określonym stopniem niepełnosprawności jest w stanie pracować – tłumaczył rzecznik ZUS.   

Gospodarzem audycji była Grażyna Raszkowska.

Polskie Radio 24/gm