Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 25.01.2017

Rząd chce ograniczyć adopcje zagraniczne

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce ograniczyć adopcje zagraniczne. Według ministerstwa obecnie jest ich około 300 rocznie i nieprawdą jest, że do takiej adopcji trafiają przede wszystkim dzieci, które w Polsce nie mają na nią szansy. O tym, dlaczego ministerstwo chce ograniczyć adopcje zagraniczne, skoro trudno jest znaleźć rodziców zastępczych dla dzieci z domów dziecka oraz o tym, czy ministerstwo przewiduje jakieś ułatwienia dla rodzin, które zdecydują się na tzw. trudne adopcje, mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Według ministerstwa rodziny, do adopcji za granicą trafia około 300 dzieci rocznieWedług ministerstwa rodziny, do adopcji za granicą trafia około 300 dzieci rocznie flickr/< J >
Posłuchaj
  • 25.01.17 Bartosz Marczuk o planach ministerstwa dotyczących ograniczenia adopcji zagranicznych.

Jak stwierdził Bartosz Marczuk, z danych wynika, że obecnie tylko 20 proc. dzieci adoptowanych przez obcokrajowców ma orzeczoną niepełnosprawność. - To pokutujący mit, że do adopcji zagranicznych dochodzi w sytuacji, kiedy dzieci nie mają szans na adopcję w kraju. Powtarza się, że to dzieci bardzo chore lub starsze i takie, które nie mają szansy na adopcję – podkreślił gość.

Dodał, że „spośród krajów cywilizowanych, Polska jest jedynym, który wciąż wysyła dzieci za granicę”. - Mamy dość dobry system rodzinnej pieczy zastępczej. 75 proc. dzieci w Polsce przebywa w rodzinnych formach pieczy zastępczej, a nie w Domach Dziecka. Cały czas dążymy do tego, by ten procent się podnosił – wyjaśnił Marczuk.

Odniósł się także do planów resortu na najbliższy czas. - W I kwartale chcemy dokonać przeglądu całej ustawy związanej z pieczą zastępczą. Od stycznia uruchomiliśmy dodatkowe pieniądze na prace asystentów rodziny. To ważny element, mający na celu zapobieganie traumatycznym sytuacjom, kiedy dziecko odbierane jest rodzinie biologicznej. To także element, gdy już do tego dojdzie, pracy z rodzinami – dodał.

Marczuk poinformował także, że prace ministerstwa będą zmierzały w kierunku deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej i w kierunku rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 25.01.17

Godzina emisji: 18:15