Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 19.11.2017

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich. "Bezdomność to ogromna samotność i brak relacji"

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Dzień ten będzie obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. Gośćmi Polskiego Radia 24 były: Sylwia Gawrysiak ze wspólnoty Sant’Egidio i Edyta Foryś z Fundacji Kapucyńskiej.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/John Christian Fjellestad/CC BY 2.0

W wielu kościołach odbywać się będą tego dnia modlitwy w intencji osób ubogich oraz kwesty.

Jak podkreśliła Edyta Foryś w Światowy Dzień Ubogich, chodzi przede wszystkim o spotkanie i rozmowę. - Zapraszamy do naszej jadłodajni przy ul. Miodowej 13 nie tylko osoby bezdomne i ubogie, ale także wszystkim, którzy chcieliby przyjść z ciastem lub innymi posiłkami, aby w ten sposób przełamywać lęk przed bezdomnością i zawiązywać wspólnotę – zaznaczyła gość audycji i dodała, że bezdomność to nie tylko brak posiadania, ale także ogromna samotność i brak relacji.

Zdaniem Sylwii Gawrysiak, tradycja takich dni jest w Kościele bardzo żywa. - Papież nie przypadkowo wybrał jednak niedzielę poprzedzającą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, ponieważ kiedyś nasze życie będzie sądzone pod kątem tego, jaki był nasz stosunek do ubogich. Dzisiejsze święto ma zwrócić uwagę na wyzwania jakie stawia nam Ewangelia względem ubogich – tłumaczyła Gawrysiak.

Jak podkreślił Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia z Rzymu, I Światowy Dzień Ubogich to przedłużenie Roku Miłosierdzia. – W Rzymie jest on obchodzony bardzo aktywnie. Wszystkie włoskie diecezji, kościoły, czy stowarzyszenia katolickie biorą udział w tym wydarzeniu – powiedział korespondent. - W orędziu papież Franciszek zwracał zaś przede wszystkim uwagę na to, aby wierni przeciwstawili się kulturze odrzucenia czy marnotrawstwa i uczynili spotkania z potrzebującymi elementem stylu życia - dodał Piotr Kowalczuk.

Hasłem wydarzenia są słowa: "Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpnięte z 1 Listu św. Jana.

Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, z czego 83,5% to mężczyźni. Caritas prowadzi w Polsce 96 placówek dla osób bezdomnych, w tym schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w normalnym trybie mogące udzielić pomocy ponad 2600 osób. W trakcie silnych mrozów placówki te przyjmują jednak większą liczbę potrzebujących. W pomocy osobom bezdomnym placówki Caritas współpracują z policją i strażą miejską.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski

Polskie Radio 24/kawa

____________________

Data emisji: 19.11.17

Godzina emisji: 8:40