Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 10.03.2014

Charles Simic laureatem nagrody im. Zbigniewa Herberta

Charles Simic, amerykański poeta serbskiego pochodzenia, został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Charles SimicCharles Simicyoutube.com/Življenje na dotik Lifetouch
Posłuchaj
  • 10.03.14 dr Maria Dzieduszycka: „Mamy wspaniałych poetów i wspaniałą poezję, która dla świata ma znaczenie(...)”

To przyznawane za całokształt twórczości wyróżnienie zostało stworzone, aby promować twórczość odwołującą się do wartości takich jak godność, uczciwość i wytrwałość.

Laureat tegorocznej edycji, Charles Simic, urodził się w Belgradzie, a do Stanów Zjednoczonych wyjechał w wieku 16 lat. Choć pisze w języku angielskim, to pamięć o miejscu pochodzenia jest bardzo wyraźna w jego twórczości.

– Laureat Nagrody często wspomina Belgrad, tak jak Zbigniew Herbert, mówi on o dylematach, tragediach ludzkich wpisanych w pejzaż śródziemnomorski. Dziś przejęła nas bardzo lektura jednego z wierszy, gdzie pisze o swoich narodzinach, o pejzażu wojennym, ale tuż przy teatrze starorzymskim koło swojego domu – powiedział w PR24 Jarosław Mikołajewski, poeta, członek jury Nagrody im. Zbigniewa Herberta.

Polska poezja na świecie

Nagrodę przyznaje Fundacja im. Zbigniewa Herberta, która od 2010 roku zajmuje się ochroną i upowszechnianiem twórczości polskiego poety, a także popularyzacją polskiej poezji na świecie.

/

– Kiedy zaczęliśmy organizować Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, postanowiliśmy, że będzie to nagroda honorująca nie tylko patrona. Jest to nagroda, której celem będzie podkreślenie wkładu polskiej poezji XX wieku – Miłosza, Szymborskiej, Herberta, Różewicza –do literatury światowej – podkreślała dr Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, Gość PR24.

PR24/ Anna Mikołajewska

Za zgodą autora przytaczamy jeden z jego wierszy:

„Charles Simic”

Charles Simic jest zdaniem.
Zdanie ma początek i koniec.

Jest zdaniem pojedynczym czy złożonym?
To zależy od pogody,
To zależy od gwiazd nad głową.

Co jest podmiotem zdania?
Podmiotem jest wasz ukochany Charles Simic.

Ile w tym zdaniu orzeczeń?
Je, śpi, spółkuje – to niektóre z nich.

Co jest dopełnieniem zdania?
Dopełnienia, moje dziatki,
Jeszcze nie widać.

A kto pisze to niezgrabne zdanie?
Szantażysta, zakochana dziewczyna,
Petent szukający posady.

Czy postawią na końcu kropkę czy pytajnik?
Postawią wykrzyknik i zostawią kleks.