Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 05.02.2017

"Ikony" - portrety terrorystów walczących z caratem

Stefan Türschmid, autor powieści "Mrok i mgła", tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W jego najnowszej książce "Ikony" znajdziemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. - Terror w Rosji wynikał z braku możliwości podjęcia działalności opozycyjnej. W związku z tym nie można było zrobić nic innego, jak tylko się zbuntować. Paradoksalnie, wielu kapitalistów i arystokratów przeznaczało środki na działalność partii opozycyjnych i terrorystycznych, ponieważ wydawało im się, że to jedyne co można zrobić, by zmienić ustrój i go zeuropeizować – mówił w audycji Między Kropkami Stefan Türschmid.
Posłuchaj
  • 04.02.2017 Stefan Türschmid: „Jedyną instytucją jaka w Rosji bolszewickiej dobrze działała była Czeka”.
Czytaj także

Gość Polskiego Radia 24 wspominał, że zamordowanie cara Aleksandra II przyniosło skutek odwrotny od zamierzonego. - Terrorystom wydawało się, że nasilając terror zmuszą władzę do demokratyzacji. Żyli w złudzeniu, że jeśli uda im się zabić cara, to wybuchnie rewolucja. Przy siódmym zamachu udało im się zabić cara Aleksandra II, ale rewolucja nie wybuchła. Wszystko poszło w przeciwną stronę i jego następca Aleksander III był zamordystą – powiedział Stefan Türschmid.


ikony150.jpg

Rewolucjonistka Maria Spiridonowa zastrzeliła gubernatora Tambowa G. N. Łużeniowskiego, który stłumił z wyjątkowym okrucieństwem chłopskie powstanie w 1906 roku. W 1917 roku weszła do rządu bolszewików, ponieważ jako jedyni obiecywali ziemię dla chłopów i zakończenie wojny. - Dojście do władzy bolszewików obróciło się przeciwko chłopom. – Lenin rzeczywiście spełnił swoje obietnice i zakończył wojnę oraz dał chłopom ziemię, ale upaństwowił plony. Spirdonowa obróciła się przeciwko bolszewikom i stanęła na czele powstania lewicowych SR-owców. Była bliska obalenia bolszewików, ale akcja była prowadzona nieudolnie i wszystkich zamknięto. Spirdonowa została skazana tylko na rok więzienia, ponieważ Lenin tak bał się jej popularności wśród chłopów, dlatego można mówić o niej jako ikonie – opowiadał pisarz.


Stefan Türschmid, autor książki "Ikony"; Foto: PR24 Stefan Türschmid, autor książki "Ikony"; Foto: PR24

Według Stefana Türschmida pod względem ucisku rządy bolszewików były jeszcze gorsze niż carów. - Jeśli napotykali na opór społeczny, to jedynym pomysłem było zwiększenie represji i terroru. Jedyną instytucją jaka w Rosji bolszewickiej dobrze działała była policja polityczna, Czeka – stwierdził pisarz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Między Kropkami - wszystkie audycje Weroniki Wakulskiej.

Data emisji: 04.02.2017

Godzina emisji: 22:15