Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 02.07.2018

Kwadratura Kultury: Leon Tarasewicz, Jerozolima

Inspiracją dla wystawy Leona Tarasewicza w Galerii Foksal była wizyta artysty w Jerozolimie. Kompozycja wypełniająca całą przestrzeń galerii składa się z pulsujących, jednokolorowych, żółtych świateł. O twórczości artysty opowiadał gość PR24, Lech Stangret - hisoryk sztuki, kurator wystawy.
Posłuchaj
  • 02.07.18 Nowa wystawa Leona Tarasewicza

Kolor żółty obecny w pejzażu Jerozolimy, a tylko sporadycznie pojawiający się w historii polskiego malarstwa ma dla Tarasewicza znaczenie metafory.

Niewątpliwie kolor żółty nie wypracował sobie w historii europejskiego malarstwa jednoznacznej symboliki. Kojarzony ze słońcem, ciepłem, radością, łagodnością bywał symbolem inteligencji, mądrości, boskości i świętości, choćby w postaci żółtych nimbów wokół głów świętych. Jednakże miał też i inną konotację. Był kolorem fałszu, zdrady, chciwości, bezwstydu, wrogości. W żółtych szatach przedstawiano na dawnych obrazach Judasza, a we Włoszech okresu renesansu żółte znaki nakazywano nosić kurtyzanom i Żydom.

- To światło ma swoją mistykę, to jest mistyczne światło, jak mówił artysta w jednym z wywiadów.  Psychologowie zwracają na to uwagę, że kolor żółty jest kolorem ostrzegawczym, nie ma tak jednoznacznej symboliki jak kolor czerwony, nie jest kolorem zakazu. Skłania do zatrzymania się, zastanowienia. - mówił Lech Stangret.

W audycji również o twórczości Kojiego Kamojiego artysty pochodzącego z Japonii, od 1959 roku mieszkającego i tworzącego w Polsce.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Monika Małkowska.

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________ 

Data emisji: 02.07.2018

Godzina emisji: 22:06