Paweł Słójkowski 14.12.2013

Alpejski PŚ: Weirather wygrała supergigant w St. Moritz

Tina Weirather z Liechtensteinu wygrała w szwajcarskim St. Moritz sobotnie zawody alpejskiego Pucharu Świata w supergigancie. To jej drugi triumf w karierze.
Tina Weiraither była najszybsza w St. MoritzTina Weiraither była najszybsza w St. MoritzPAP/EPA/URS FLUEELER

24-letnia Weirather uzyskała czas 1.17,38 i wyprzedziła o 0,31 startującą z odległym, 44. numerem startowym Szwedkę Kajsę Kling, a także o 0,39 Austriaczkę Annę Fenninger.
Szwajcarka Lara Gut, która jest liderką klasyfikacji generalnej PŚ, a w tym sezonie triumfowała w dwóch supergigantach (w Beaver Creek i Lake Louise), zajęła siódme miejsce. Do zwyciężczyni straciła 1,12.
Weirather w ostatnich tygodniach już cztery razy stawała na pucharowym podium, ale nigdy na najwyższym stopniu. Najbliżej sukcesu była w kanadyjskim Lake Louise, gdzie w supergigancie przegrała z Gut o zaledwie trzy setne sekundy.
W sobotę w St. Moritz reprezentantka Liechtensteinu (jej matka Hanni Wenzel dwukrotnie zdobywała złoto olimpijskie w Lake Placid, a startujący w barwach Austrii ojciec Harti Weirather był mistrzem świata w zjeździe), powtórzyła osiągnięcie z 1 marca z Garmisch-Partenkirchen, gdzie również nie miała sobie równych w supergigancie. Ale wówczas jej przewaga była mniejsza - 0,12 nad Amerykanką Julią Mancuso i Słowenką Tiną Maze.
W St. Moritz Mancuso została sklasyfikowana na 20. pozycji, a Maze nie ukończyła zawodów. Polki nie startowały.
W klasyfikacji łącznej PŚ Gut wyprzedza Weirather o 37 pkt.