Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Słójkowski 31.12.2013

Czym będą żyli polscy kibice w 2014 roku?

Rok 2014 w sporcie będzie stał pod znakiem dwóch wielkich imprez - zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi i piłkarski mundial w Brazylii. Do rangi zawodów numer 3 urastają mistrzostwa świata siatkarzy, rozgrywane we wrześniu w Polsce.
Chile - BrazyliaChile - BrazyliaWikipedia/Marcello Casal Jr/ABr

Mocne wejście w nowy rok

Zimowa olimpiada w rosyjskim kurorcie nad Morzem Czarnym odbędzie się w dniach 7-23 lutego. W programie znajdzie się 15 dyscyplin: biathlon, bobsleje, kombinacja norweska, curling, narciarstwo w stylu wolnym, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, short track, skeleton, saneczkarstwo i snowboard.
Medale zostaną rozdane w 98 konkurencjach. W wielu wśród kandydatów do miejsc na podium wymienia się Polaków: biegaczkę narciarską Justynę Kowalczyk, skoczków z Kamilem Stochem na czele, biathlonistki oraz łyżwiarzy szybkich, z których największe szanse na wysokie pozycje mają drużyna panczenistek i Zbigniew Bródka.
Zanim Kowalczyk i skoczkowie pojadą na olimpiadę czekają ich prestiżowe zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata, czyli - odpowiednio - Tour de Ski i Turniej Czterech Skoczni.
Już po igrzyskach specjalistów od latania na nartach czekają mistrzostwa świata na mamucim obiekcie w Harrachovie (13-16 marca).
12 czerwca meczem Brazylii z Chorwacją w Sao Paulo rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa świata. Finał zaplanowano na 13 czerwca na słynnej Maracanie w Rio de Janeiro. Wśród 32 uczestników nie ma reprezentacji Polski.

Reprezentacja piłkarzy wróci do gry jesienią
Dla kibiców biało-czerwonych najbardziej interesująca będzie jesień, kiedy rozpoczną się eliminacje mistrzostw Europy. Pierwszy możliwy termin to 7 września. Rywali zespół trenera Adama Nawałki pozna w losowaniu grup, które odbędzie się 23 lutego w Nicei.
Sympatycy siatkówki, których w Polsce nie brakuje, od początku roku odliczać będą dni do mistrzostw świata mężczyzn. Ich gospodarzem będzie sześć miast oraz Warszawa, gdzie 3 września na Stadionie Narodowym ma się odbyć mecz otwarcia. Pozostałe to: Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Gdańsk/Sopot, Łódź i Katowice, które 21 września będą miejscem finału.
Pierwszy akord MŚ to losowanie grup turnieju finałowego, które 27 stycznia odbędzie się w Sali Kongresowej w Warszawie.
Dwa dni po zakończeniu zmagań mężczyzn w mundialu, we Włoszech rozpocznie się tej samej rangi turniej siatkarek. Polki nie są jeszcze pewne występu w nim. Na początku stycznia w Łodzi czekają je kwalifikacje.
Lekkoatleci i kibice tej dyscypliny muszą w 2014 roku przygotować dwa szczyty formy. W dniach 7-9 marca w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu odbędą się halowe mistrzostwa świata. Z kolei europejski czempionat na otwartym stadionie rozegrany zostanie w sierpniu (12-18) w Zurychu, który do tej pory słynął z mityngów Diamentowej Ligi.
Polska gościć będzie jeszcze jedną imprezę dużej rangi - od 1 do 9 września w stolicy przeprowadzone zostaną mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym.

Radwańska i Janowicz pokażą, na co ich stać
Sporo emocji towarzyszyć będzie występom na korcie Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza. Ta pierwsza już zainaugurowała sezon występem w Pucharze Hopmana. Polska reprezentacja po raz pierwszy występuje w nieoficjalnych mistrzostwach świata drużyn mieszanych.
W antypodach najlepsza polska tenisistka pozostanie przez kilka tygodni, a punktem kulminacyjnym będzie występ w Australian Open (13-26 stycznia) w Melbourne.
Pozostałe lewy Wielkiego Szlema to turnieje na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu (25 maja - 7 czerwca), londyńskiej trawie w Wimbledonie (23 czerwca - 5 lipca) i US Open w Nowym Jorku (25 sierpnia - 7 września).
Najważniejszą imprezą sezonu dla pływaków będą mistrzostwa Europy w Berlinie (18-24 sierpnia). W mistrzostwach świata na krótkim basenie rywalizacja odbędzie się w na początku grudnia w katarskiej Dausze.
Także sztangistów czekają dwa ważne sprawdziany. W kwietniu w Tel Awiwie walczyć będą o medale mistrzostw Starego Kontynentu, a w listopadzie w Ałma-Acie w Kazachstanie odbędą się mistrzostwa świata.
Oprócz igrzysk olimpijskich, najlepszych hokeistów czeka rywalizacja w mistrzostwach świata, które w Mińsku na Białorusi rozegrane zostaną od 9 do 25 maja. Dla polskiej reprezentacji najważniejszy będzie jednak turniej dywizji IB, który zaplanowano na 20-26 kwietnia w Wilnie.
Miejscem rywalizacji najlepszych kolarzy świata będzie w przyszłym roku hiszpańska Ponferrada (21-28 września). Wielu zawodników ze światowej czołówki formę szlifować będzie m.in. podczas Tour de Pologne (3-9 sierpnia). Lipiec (5-27) tradycyjnie jest zarezerwowany na ściganie w Tour de France.
Aż trzykrotnie zawitają do Polski uczestnicy żużlowej Grand Prix. Eliminacje mistrzostw świata odbędą się 26 kwietnia w Bydgoszczy, 30 sierpnia w Gorzowie Wlkp, a finałowy turniej zaplanowano na 11 października w Toruniu.
Bydgoszcz gościć będzie także baraż (31 lipca) oraz finał (2 sierpnia) rywalizacji o Drużynowy Puchar Świata, w którym Polacy bronić będą trofeum.

Rajdowcy na start
Kibice motosportu i Roberta Kubicy ostrzą sobie apetyty na udział byłego kierowcy Formuły 1 w zaliczanym do mistrzostw świata Rajdzie Polski, który na trasach w rejonie Mikołajek i gościnnie na Litwie przeprowadzony zostanie pod koniec czerwca (26-29).
Z kolei już 5 stycznia na trasy i bezdroża Ameryki Południowej ruszą uczestnicy Rajdu Dakar, w tym m.in. Adam Małysz.
Pierwszą dużą imprezą nowego roku na Starym Kontynencie, i to z udziałem polskiej reprezentacji, będą mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych, które w dniach 12-26 stycznia rozegrane zostaną w Danii.
Inne największe imprezy sportowe roku to mistrzostwa świata: w łyżwiarstwie figurowym w japońskiej Saitamie (24-30 marca), w kajakarstwie w Moskwie (6-10 sierpnia), szermiercze w Kazaniu (5-13 sierpnia), wioślarskie w Amsterdamie (24-31 sierpnia) i w zapasach w Taszkiencie (8-14 września).

ps