migrator migrator 14.03.2010

HMŚ: medale Kszczot i Rogowskiej (Posłuchaj)

Z dwoma medalami wróci polska reprezentacja z halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce, w Dausze. Brązowe krążki zdobyli Adam Kszczot oraz Anna Rogowska.
Adam KszczotAdam Kszczot (fot.Wikipedia)
  • Adam Kszczot o starcie w HMŚ
  • Anna Rogowska o rywalizacji na HMŚ
  • Paweł Januszewski i występach polskich zawodników na HMŚ

Anna Rogowska zaliczyła w drugiej próbie 4 metry i 70 centymetrów. Potem trzykrotnie strąciła poprzeczkę zawieszoną na wysokośći 4 metry i 75 centymetrów. Złoty medal wywalczyła Brazylijka Fabiana Murer. Srebro przypadło Rosjance Swietłanie Fieofanowej. Obie te zawodniczki zaliczyły po 4 metry i 80 centymetrów, ale Rosjanka zrobiła to w drugiej próbie, podczas gdy Brazylijka zaliczyła tę wysokość za pierwszym razem. Żadna z nich nie skoczyła 5 centymetrów więcej. Dopiero czwarte miejsce zajęła rekordzistka świata Rosjanka Jelena Isinbajewa, która skoczył 4 metry i 60 centymetrów.

Występy polskich zawodników podsumowywał w radiowej Trójce Paweł Januszewski z zarządu Polskiego Związku Lekkoatletycznego:

W skoku w dal kobiet triumfowała Amerykanka Brittney Reese, srebro wywalczyła Portugalka Naide Gomes, a brąz Brazylijka Keila Costa. W pchnięciu kulą kobiet najlepsza okazała się Białorusinka Nadzeja Ostapczuk, która wyprzedziła mistrzynię olimpijską Valerie Vili z Nowej Zelandii i swoją rodaczkę Natalię Michniewicz.

W biegu na 1500 metrów kobiet na podium stanęły dwie reprezentantki Etiopii. Złoty medal zdobyła Kalkidan Gezahegne, a brązowy Gelete Burka. Etiopki zostały rozdzielone przez Hiszpankę Natalię Rodriguez. Czwarte miejsce zajęła Sylwia Ejdys.

W biegu na 3000 metrów mistrzem świata został Amerykanin Bernard Lagat. Srebrny medal zdobył Hiszpan Sergio Sanchez, a brązowy Kenijczyk Sammy Alex Mutahi.

Rosjanie zdominowali skok wzwyż. Złoty medal wywalczył Iwan Uchow, a srebrny Jarosław Rybakow. Na najniższym stopniu podium stanął Amerykanin Dusty Jonas.

Bieg na 800 metrów kobiet wygrała Rosjanka Maria Sawinowa. Drugie miejsce zajęła Brytyjka Jennifer Meadows, a trzecie Amerykanka Alysia Johnson.

Trójskok mężczyzn wygrał Francuz Teddy Tamgho. Srebro i brąz zdobyli Kubańczycy - odpowiednio Yoandris Betanzos i Arnie David Girat.

W sprincie na 60 metrów kobiet triumfowała reprezentantka Jamajki Veronica Campbell-Brown. Za nią linię mety minęła La Verne Jones-Farrette z Wysp Dziewiczych, a trzecia była Amerykanka Carmelita Jeter. Natomiast 60 metrów przez płotki mężczyzn wygrał Kubańczyk Dayron Robles przed dwoma Amerykanami - Terrencem Trammellem i Davidem Oliverem. W półfinale odpadł Dominik Bochenek.

Amerykanie wygrali biegi sztafetowe. W sztafecie 4 x 400 metrów mężczyzn Jamaal Torrence, Greg Nixon, Tavaris Tate i Bershawn Jackson byli lepsi od Belgów i Brytyjczyków. Natomiast w sztafecie kobiecej na tym samym dystansie Debbie Dunn, Deedee Trotter, Natasha Hastings i Allyson Felix były szybsze od Rosjanek i reprezentantek Jamajki.

W tabeli medalowej triumfowali Amerykanie, którzy zdobyli 17 medali - 8 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych. Drugie miejsce zajęła Etiopia (3 złote), a trzecie Rosja (2 złote). Polska z dwoma brązowymi medalami zajęła 26. miejsce.