migrator migrator 16.05.2010

Auxerre zagra w Lidze Mistrzów

Piłkarze Auxerre pokonali na wyjeździe Sochaux 2:1 i zajęli trzecie miejsce we francuskiej ekstraklasie. To oznacza, że drużyna Ireneusza Jelenia i Dariusza Dudki wystąpi w kwalifikacjach LM.

Przed rozpoczęciem ostatniej, 38. kolejki rozgrywek Ligue 1 sytuacja Auxerre była skomplikowana. Drużyna zajmowała czwarte miejsce. Aby wywalczyć prawo gry w eliminacjach Ligi Mistrzów, musiała pokonać Sochaux i liczyć na potknięcie Lille lub Olympique Lyon.

Swoją część planu piłkarze Auxerre wykonali. Dzięki dwóm bramkom obrońcy Cedrika Hengbarta pokonali grające od 61. minuty w dziesiątkę Sochaux 2:1 (decydujący gol padł w ostatniej minucie). Jeleń i Dudka wystąpili po 90 minut.

Inne wydarzenia też ułożyły się po myśli "polskiego" zespołu. Wprawdzie Olympique Lyon wygrał ze zdegradowanym Le Mans 2:0, ale niespodziewanej porażki na wyjeździe 1:2 z Lorient doznało Lille, klub Ludovica Obraniaka (grał od 69. minuty). Goście nie wykorzystali w drugiej połowie rzutu karnego.

W ten sposób piłkarze Auxerre zajęli - kosztem Lille - trzecie miejsce w lidze. Mistrzostwo już wcześniej zapewnił sobie Olympique Marsylia, a wicemistrzem został zespół z Lyonu.

Niespodzianką sezonu jest dopiero szóste miejsce obrońcy mistrzowskiego tytułu, ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów - Bordeaux. Ligę opuszczają Le Mans, Boulogne i Grenoble.

W klasyfikacji strzelców z 18 trafieniami najlepszy okazał się Mamadou Niang z Olympique Marsylia. Ireneusz Jeleń, który również zaliczył bardzo udany sezon, zdobył 14 goli.