migrator migrator 25.05.2010

French Open: występy polskich tenisistek (Posłuchaj)

Porażka ubiegłorocznej finalistki Dinary Safiny była największą niespodzianką wtorkowych meczów pierwszej rundy wielkoszlemowego French Open.

Awans uzyskali między innymi: Justine Henin, Maria Szarapowa, Rafael Nadal, Andy Roddick i Fernando Verdasco. Safinę, rozstawioną z numerem 9., wyeliminowała Japonka Kimiko Date Krumm, wygrywając 3:6, 6:4, 7:5. 39-letnia Date Krumm została drugą najstarszą zwyciężczynią meczu w historii French Open. W dwóch setach swój mecz rozstrzygnęła Belgijka Justine Henin (22), która pokonała 6:4, 6:3 ćwierćfinalistkę z turnieju w Warszawie, Bułgarkę Cwietanę Pironkową. Dla Henin był to pierwszy mecz na paryskich kortach od 2007 roku.
Mimo początkowych trudności, także w dwóch setach uporała się z rywalką niedawna zwyciężczyni z Strasburga, Maria Szarapowa (12). Rosjanka wygrała ze swoją rodaczką Ksenią Pierwak 6:3, 6:2.
W drugiej rundzie są także: Francuzka Marion Bartoli (13), Belgijka Yanina Wickmayer (16), Shahar Peer z Izraela (18), Rosjanki Wiera Zwonariowa (21) i Anastazja Pawliuczenkowa (23), Słowaczka Daniela Hantuchowa (29) oraz finalistka z Warszawy, Chinka Jie Zheng (25).
W turnieju tenisistów nie doszło do większych niespodzianek. Rafael Nadal, rozstawiony z numerem 2, w trzech setach pokonał sklasyfikowanego na 653. miejscu w rankingu ATP 18-letniego Francuza Gianniego Minę 6:2, 6:2, 6:2. W drugiej rundzie zmierzy się z Argentyńczykiem Horacio Zeballosem.
Andy Roddick (6) awansował do drugiej rundy, nie bez problemów pokonując w pięciu setach Fina Jarkko Nieminena 6:2, 4:6, 4:6, 7:6, 6:3. Z kolei Fernando Verdasco (7) wygrał 6:4, 6:2, 6:2 z Rosjaninem Igorem Kunicynem. Kolejny Hiszpan, David Ferrer (9), odprawił w trzech setach - 6:1, 6:3, 6:1 - Francuza Davida Gueza.
Spośród rozstawionych zawodników awans uzyskali także: Hiszpan Juan Carlos Ferrero (16), Austriak Juergen Melzer (22), Australijczyk Lleyton Hewitt (28) i Niemiec Phillip Kohlschreiber (30). Odpadli Amerykanin Sam Querrey (18) i Argentyńczyk Juan Monaco (26).
W turnieju deblowym ze zmiennycm szczęściem rywalizowały polskie tenisistki.