Paweł Gawlik 30.09.2010

Salzburg pokonany. Lech liderem

Lech Poznań po zwycięstwie nad FC Salzburg 2:0 i remisie Manchesteru City z Juventusem Turyn 1:1 został liderem grupy A piłkarskiej Ligi Europejskiej.
Lech PoznańLech Poznańfot. PAP

Angielską drużynę - najbliższego rywala - wyprzedza lepszym bilansem bramek.

Czas na Manchester City

Mecz z mistrzem Austrii był pierwszym wydarzeniem sportowym na rozbudowanym i zmodernizowanym stadionie przy ul. Bułgarskiej. 41 000 kibiców oglądało zwycięstwo drużyny trenera Jacka Zielińskiego, po bramkach, które w drugiej połowie zdobyli Kolumbijczyk Manuel Arboleda w 47. i Sławomir Peszko w 80. minucie gry.

21 października Kolejorza czeka wyjazd do Manchesteru, a w tym spotkaniu z powodu żółtych kartek będą pauzować Peszko, Artur Wichniarek i Serb Dimitrije Injac.

W 2. kolejce fazy grupowej najlepiej zaprezentowały się drużyny portugalskie i rosyjskie. Sporting Lizbona rozgromił Lewskiego Sofia 5:0, a Porto pokonało w Sofii CSKA 1:0. Z kolei zespół CSKA Moskwa wygrał ze Spartą Praga 3:0, a Zenit St. Petersburg zwyciężył grający od 41. minuty w osłabieniu AEK Ateny 4:2.

Drugie zwycięstwa w rozgrywkach odniosły również VfB Stuttgart, Besiktas Stambuł i Paris St. Germain.

Drużyny ze wschodu Europy zdominowały rywalizację w grupie E. Białoruskie BATE Borysów pokonało holenderski AZ Alkmaar 4:1, a mołdawski Sheriff Tyraspol wygrał z Dynamem Kijów 2:0.

Niecodzienny przebieg miał mecz w Bukareszcie, gdzie Steaua zremisowała z FC Napoli 3:3. Po 16 minutach gospodarze prowadzili 3:0, od 31. grali w dziesiątkę, a włoskiej ekipie jeden punkt zapewnił tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego Urugwajczyk Edinson Cavani.

Nie wiedzie się obrońcy trofeum Atletico Madryt. W czwartek zremisowało z Bayerem Leverkusen 1:1 i z dorobkiem jednego punktu zamyka tabelę grupy B.

Tylko Sznaucner zadowolony

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Ludovic Obraniak (Lille) i Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) rozegrali całe spotkania w piłkarskiej Lidze Europejskiej. 76 minut występował Jakub Błaszczykowski, a 24 Robert Lewandowski (obaj Borussia Dortmund).

W drugiej kolejce spotkań z wymienionych zawodników ze zwycięstwa cieszył się jedynie Sznaucner. Jego drużyna 1:0 pokonała u siebie Dynamo Zagrzeb. Polak w 81. minucie został ukarany żółtą kartką.

OSC Lille Obraniaka zremisowało na wyjeździe z AA Gent 1:1, a zespół z Dortmundu przegrał na własnym stadionie z Sevillą 0:1.

Cały mecz na ławce rezerwowych spędził Kamil Glik. Jego Palermo 1:0 wygrało z Lausanne Sports

Lech Poznań - FC Salzburg 2:0 (0:0)

Bramki: Manuel Arboleda (47-głową), Sławomir Peszko (80).

Żółte kartki: Dimitrije Injac, Semir Stilić, Sławomir Peszko, Artur Wichniarek (Lech); Simon Cziommer (FC Salzburg).

Sędziował: Kristinn Jakobsson (Islandia). Widzów: 41 000.

Lech Poznań: Jasmin Burić - Grzegorz Wojtkowiak (53-Jacek Kiełb), Bartosz Bosacki, Manuel Arboleda, Luis Henriquez - Marcin Kikut, Sergiej Kriwiec, Semir Stilić, Dimitrije Injac (86-Kamil Drygas), Sławomir Peszko - Artjoms Rudnevs (82-Artur Wichniarek).

FC Salzburg: Gerhard Tremmel - Christian Schwegler, Rabiu Afolabi, Ibrahim Sekagya, Franz Schiemer - Gonzalo Zarate (58-Jakob Jantscher), Simon Cziommer (77-Roman Wallner), David Mendes da Silva, Christoph Leitgeb (77-Joaquin Boghossian), Dusan Svento - Alan.

Manchester City - Juventus Turyn 1:1 (1:1)

Bramki: dla Manchesteru - Adam Johnson (37); dla Juventusu - Vincenzo Iaquinta (11).

Sędzia: Eduardo Iturralde Gonzalez (Hiszpania). Widzów: 35 212.

Manchester City: Joe Hart - Jerome Boateng (84-James Philip Milner), Vincent Kompany, Kolo Toure, Pablo Javier Zabaleta (46-Anga Dedryck Boyata) - Adam Johnson, Patrick Vieira, Yaya Toure, Gareth Barry - Emmanuel Adebayor (73-David Silva), Carlos Tevez.

Juventus Turyn: Alexander Manninger - Zdenek Grygera, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Paolo De Ceglie (72-Marco Motta) - Milos Krasic (76-Felipe Melo), Mohamed Sissoko, Claudio Marchisio, Jorge Andres Martinez (54-Simone Pepe) - Vincenzo Iaquinta, Alessandro Del Piero.