Paweł Gawlik 02.01.2011

Capitals górą w hokejowym klasyku

Hokeiści Washington Capitals pokonali Pittsburgh Penguins 3:1 w meczu określanym mianem Winter Classic.
Washington CapitalsWashington Capitalsfot. Wikipedia

Mimo porażki Pingwiny są nadal najlepszym zespołem konferencji wschodniej, a wspólnie z Detroit Red Wings - całej ligi NHL. Bohaterem spotkania, rozegranego na stadionie Heinz Field w Pittsburghu w obecności 68 tysięcy widzów, był bramkarz Siemion Warłamow, który nie obronił tylko jednego spośród 33 strzałów rywali.

Drugim wyróżniającym się graczem był Eric Fehr, zdobywca dwóch ostatnich goli meczu. Gospodarze przegrali, mimo iż prowadzili po trafieniu Jewgienija Małkina. Wyrównał Mike Knuble. W spotkaniu po raz pierwszy od maja w barwach Penguins wystąpił Jordan Staal, jeden z ważnych puktów drużyny, która w 2009 roku zdobywała Puchar Stanleya.

Najwięcej goli padło w Buffalo, gdzie Sabres po rzutach karnych pokonali Boston Bruins 7:6. Już w pierwszej tercji padło siedem bramek, a goście prowadzili 4:3. W każdej tercji po golu strzelał Drew Stafford - najważniejszego zdobył na pół minuty przed końcem, wyrównując stan meczu. W serii rzutów karnych po pięciu celnych próbach zwycięstwo Szablom dało pudlo Zdeno Chary.

Dużo goli oglądali także kibice w Raleigh, gdzie Carolina Hurricanes wygrali z najsłabszym zespołem tego sezonu, New Jersey Devils 6:3. Gospodarze odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu, nie odpuszczając walki o awans do fazy play-off. Na razie do zajmującego ósme miejsce w konferencji wschodniej Montreal Canadiens tracą cztery punkty.

Największy wkład w zwycięstwo mieli: Tuomo Ruutu (gol i trzy asysty) oraz Siergiej Samsonow i Jeff Skiner (po dwa gole). W pojedynku kanadyjskich drużyn Ottawa Senators przegrała z Toronto Maple Leafs 1:5, a Edmonton Oilers z Calgary Flames 1:2. Z kolei kalifornijska konfrontacja Los Angeles Kings i San Jose Sharks zakończyła się zwycięstwem gości 1:0.