Paweł Gawlik 27.02.2011

Polpharma pokonana w Starogardzie

W niedzielnym meczu kończącym 18. kolejkę ekstraklasy koszykarzy Polpharma Starogard Gd. przegrała po dogrywce z PGE Turów Zgorzelec 90:93.
Polpharma Starogard Gd. - PGE Turów ZgorzelecPolpharma Starogard Gd. - PGE Turów Zgorzelecfot. PAP/Adam Warżawa

Była to pierwsza porażka gospodarzy na własnym parkiecie od 31 października ubiegłego roku.

PGE wygrał z "Kociewskimi Diabłami" po raz drugi w sezonie, co daje mu lepszą pozycję w walce o pierwsza czwórkę. Spotkanie w Starogardzie było wyrównane i zacięte od pierwszych minut. W końcówce lekką przewagę uzyskali goście, ale rzut Deonty Vaughna za trzy punkty na osiem sekund przed syreną dał Polpharmie remis (77:77) i dogrywkę.

W dodatkowym czasie mniej błędów popełnili koszykarze ze Zgorzelca. Najwięcej punktów zdobyli dla Turowa Amerykanie: Torey Thomas - 26 (też osiem zbiórek i cztery asysty) oraz David Jackson - 22 (sześć zbiórek i asysta).

W sobotę w siódmych derbach Trójmiasta stuprocentową skuteczność wygranych zachował Asseco Prokom Gdynia. Mistrz Polski pokonał Trefla Sopot 78:76. W Gdyni na 20 sekund przed końcem prowadził Trefl 76:75, ale ostatnie słowo należało do podopiecznych trenera Tomasa Pacesasa. Rzuty wolne wykorzystał Bułgar Filip Widenow, a w ostatniej akcji Piotr Szczotka zablokował Filipa Dylewicza.

Passę trzech porażek z rzędu przerwał beniaminek Zastal Zielona Góra. We własnej hali prowadzeni przez nowego pierwszego trenera Tomasza Jankowskiego (był asystentem zwolnionego Tomasza Herkta) zawodnicy Zastalu rozgromili Polonię Warszawa 96:68. Gospodarze zdominowali walkę pod tablicami, grali zespołów (23 asysty) i trafili aż 14 razy zza linii 6,75 m.

W Kołobrzegu doszło do niecodziennej sytuacji - z powodu awarii urządzeń pomiarowych odwołano spotkanie derbowe Kotwica kontra AZS Koszalin. O tym, czy mecz odbędzie się w nowym terminie, czy też gościom zostanie przyznany walkower zdecydują władze Polskiej Ligi Koszykówki.

Wyniki:

Asseco Prokom Gdynia - Trefl Sopot 78:76 (16:15, 16:21, 25:17, 21:23)

ASK Siarka Tarnobrzeg - Anwil Włocławek 69:92 (14:27, 17:22, 18:18, 20:25)

PBG Basket Poznań - Energa Czarni Słupsk 78:68 (21:10, 17:22, 18:16, 22:20)

Zastal Zielona Góra - Polonia Warszawa 96:68 (16:13, 24:15, 29:32, 27:8)

Polpharma Starogard Gd. - PGE Turów Zgorzelec 90:93 po dogrywce (11:18, 27:12, 21:29, 18:18, 13:16)