Aneta Hołówek 01.10.2011

Letnia GP: wygrana Schlierenzauera, Kot 10.

Gregor Schlierenzauer wygrał przedostatni w tym sezonie konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich na igelicie. Najlepszy z Polaków zamknął pierwszą 10.
Maciej KotMaciej Kot fot. PAP/EPA

Na normalnym obiekcie w Hinzenbach Austriak uzyskał 93 oraz 92,5 metra, za co otrzymał 248,5 pkt. Na drugim miejscu zawody zakończył Daiki Ito, który na półmetku konkursu był piąty, ale w finale poszybował aż 94 metry, co jest rekordem skoczni i zdołał wyprzedzić rywali.

Na najniższym stopniu podium stanął Czech Roman Koudelka skacząc 93 oraz 89,5 metra.

Lider klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix Thomas Morgenstern został sklasyfikowany na szóstej pozycji.

Dziesiąte miejsce zajął najlepszy z Polaków Maciej Kot. Nasz reprezentant po pierwszej serii zajmował drugie miejsce po dalekim skoku na 91,5 metra, tracąc do Schlierenzauera jedynie 0,8 punktu.

Druga próba polskiego skoczka była jednak nieudana - tylko 84,5 metra i wyraźny spadek w klasyfikacji konkursu.

Pozostali Polacy nie błyszczeli, ale zdobyli kolejne punkty LGP. Kamil Stoch był 15. po skokach na 86 i 90 metrów. Aleksander Zniszczoł uplasował się na 25. miejscu (82 i 86 metrów), a Piotr Żyła, który po pierwszej serii był 14., tuż za Thomasem Morgensternem, zajął ostatecznie dopiero 26. miejsce.

Finałowy konkurs Letniej Grand Prix odbędzie się w poniedziałek w niemieckim Klingenthal.