Aneta Hołówek 24.04.2012

Los drużyn spoczywał w rękach Ronaldo

W Londynie na stadionie Wembley odbyło się losowanie grup turnieju olimpijskiego w piłce nożnej.
Reprezentacja BrazyliiReprezentacja BrazyliiWikipedia

"Canarinhos" jeszcze nigdy nie zdobyli olimpijskiego złota. W Londynie zagrają w grupie C z Białorusią, Nową Zelandią i Egiptem.
Po raz pierwszy od 52 lat na turnieju olimpiskim wystąpi reprezentacja Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy nie mogli przez tak długi okres wystawiać drużyny ponieważ Irlandia Północna, Walia i Szkocja obawiały się utraty niezależności w strukturach FIFA. Rola gospodarza turnieju oraz zapewnienia FIFA, że występ we wspólnej drużynie Wielkiej Brytanii nie zmieni ich statusu w federacji uspokoiły te obawy.
Brytyjczycy będą rywalizować w grupie A z Urugwajem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Senegalem.
W grupie B zagrają Meksyk, Korea Południowa, Szwajcaria i Gabon.
W grupie D Hiszpania, Honduras, Japonia, Maroko.

Polska reprezentacja nie zakwalifikowała się po raz kolejny do Igrzysk Olimpijskich. Ostatni występ biało-czerwonych miał miejsce w 1992 r. w Barcelonie, kiedy to drużyna Janusza Wójcika zdobyła srebrny medal. Największy sukces odnieśliśmy czterdzieści lat temu w Monachium. Reprezentacja Kazimierza Górskiego pokonała w finale Węgrów 2:1. Cztery lata później w Montrealu także pod wodzą Górskiego nasi piłkarze zdobyli srebrne medale przegrywając finał z drużyną NRD.