Marcin Nowak 08.12.2012

Górnik Zabrze nowym wiceliderem Ekstraklasy

Górnik Zabrze pokonał na własnym boisku Lechię Gdańsk 2:0 (2:0) w spotkaniu 15. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy i awansował na 2. miejsce w tabeli.
Górnik Zabrze - Lechia GdańskGórnik Zabrze - Lechia Gdańsk PAP/Andrzej Grygiel

Naprzeciwko siebie stanęło w sobotę dwóch reprezentantów Burkina Faso - Prejuce Nakoulma (Górnik) i Abdou Razack Traore. Dla obu zapewne spotkanie było wyzwaniem nie tylko sportowym, ale i "klimatycznym" z racji solidnie trzymającego mrozu. Choć żaden nie zdobył bramki, zdecydowanie więcej powodów do radości miał zawodnik zabrzan.
Trener gospodarzy Adam Nawałka mówił przed meczem, że jego podopieczni muszą zagrać w sobotę lepiej niż tydzień wcześniej w Krakowie, gdzie pokonali Wisłę 3:1. Początek był w wykonaniu Górnika słaby. Lechia "zapaliła" od razu, atakując od pierwszego gwizdka sędziego. Gdańszczanie parę razy "zamieszali" w polu karnym rywali.
Zabrzanie rozgrzewali się znacznie dłużej, byli za to skuteczni. Wykorzystali przed przerwą dwie dobre okazje bramkowe. W obu przypadkach podawał Mariusz Magiera, a kończyli Mateusz Zachara i Wojciech Łuczak.
Strzelcy zapewne nie wyszliby w pierwszym składzie, gdyby nie absencja kartkowiczów - pomocnika Aleksandra Kwieka i napastnika Arkadiusza Milika.
Po przerwie zawodnicy obu zespołów ochoczo ruszyli do gry, natomiast zamarzł stadionowy zegar. Z oczywistych przyczyn bardziej spieszyło się przyjezdnym. Trener Lechii Bogusław Kaczmarek w 63. minucie wyczerpał limit zmian. Jego zawodnicy parli do przodu.
Dobrą okazję do zdobycia kontaktowego gola miał w 71. minucie Traore. Posłał jednak piłkę obok słupka. Później z dystansu w zabrzańską poprzeczkę "huknął" Marcin Pietrowski.
Z kolei tuż przed końcem sytuacji sam na sam z gdańskim bramkarzem nie wykorzystał Nakoulma i mecz zakończył się wygraną gospodarzy 2:0.

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 2:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Mateusz Zachara (14-głową), 2:0 Wojciech Łuczak (45+1).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Adam Duda.
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź). Widzów 3 000.
Górnik Zabrze: Łukasz Skorupski - Paweł Olkowski, Adam Danch, Ołeksandr Szeweluchin, Seweryn Gancarczyk - Prejuce Nakoulma (90. Marcin Wodecki), Mariusz Przybylski, Wojciech Łuczak (66. Michał Bemben), Krzysztof Mączyński, Mariusz Magiera - Mateusz Zachara (83. Konrad Nowak).
Lechia Gdańsk: Michał Buchalik - Deleu, Krzysztof Bąk, Jarosław Bieniuk (33. Rafał Janicki), Piotr Brożek (46. Andreu) - Ricardinho (63. Piotr Wiśniewski), Łukasz Surma, Marcin Pietrowski, Abdou Traore, Piotr Grzelczak - Adam Duda.

Wyniki meczów 15. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2012-12-07:

Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
Ruch Chorzów - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:0)

2012-12-08:

KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 4:1 (3:0)
PGE GKS Bełchatów - Piast Gliwice 1:3 (1:1)

Pozostałe mecze kolejki

2012-12-09:
Korona Kielce - Lech Poznań
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Widzew Łódź
2012-12-10:
Polonia Warszawa - Pogoń Szczecin

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 14 1 2 11 14-27 5 -13

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;