Aneta Hołówek 13.01.2013

Serie A: przewaga Juventusu topnieje w zawrotnym tempie

Juventus Turyn w 20. kolejce włoskiej ekstraklasy piłkarskiej stracił kolejne punkty. Obrońca tytułu i lider w niedzielę zremisował na wyjeździe z Parmą 1:1. Jego przewaga nad drugim w tabeli Lazio zmalała do trzech punktów.

Juventus od 52. minuty prowadził po golu Andrei Pirlo z rzutu wolnego, ale nie zdołał utrzymać takiego wyniku. Wyrównał 26 minut później Nicola Sansone.
"Stara Dama" w tym roku w Serie A zdobyła tylko punkt, bowiem przed tygodniem przegrała z Sampdorią Genua 1:2. Łącznie w sezonie straciła punkty sześciokrotnie - trzy razy remisując i ponosząc tyle samo porażek. Mimo to wciąż prowadzi, choć ostatnie potknięcia wykorzystali rywale i zmniejszyli straty.
Już tylko trzy punkty traci drugie w tabeli Lazio. W niedzielę zespół z Rzymu, po golu Sergio Floccarego i samobójczym trafieniu Davide Brivio, pokonał przed własną publicznością Atalantę Bergamo 2:0. To czwarte z rzędu zwycięstwo drużyny bośniackiego trenera Vladimira Petkovica.
Pięć punktów straty do Juventusu ma trzecie Napoli, które w 20. kolejce wygrało przed własną publicznością z Palermo 3:0. Trzecie kolejne ligowe zwycięstwo dały bramki Christiana Maggio, Szwajcara Goekhana Inlera i Lorenzo Insigne. Strata drużyny z Neapolu byłaby mniejsza, gdyby nie kara odebrania dwóch punktów za korupcję.
W innym niedzielnym meczu Torino, bez pauzującego za żółte kartki Kamila Glika, pokonało u siebie Sienę 3:2.
Zespół z Turynu, obecnie 12. w Serie A, wygrał po bramkach Matteo Brighiego, Rolando Bianchiego oraz Alessio Cerciego. Wszystkie padły w pierwszej połowie. Dla rywali, którzy kończyli mecz w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Alessandro Rosiny, trafili Brazylijczyk Reginaldo Ferreira i Michele Paolucci.
Z ławki rezerwowych zwycięstw kolegów nad Romą 1:0 oglądał obrońca Catanii Błażej Augustyn. Jedyną bramkę zdobył w 61. minucie Argentyńczyk Alejandro Gomez. Zespół Polaka zajmuje obecnie 10. miejsce w tabeli.