Marcin Nowak 24.02.2013

Lech Poznań zmniejszył dystans do Legii Warszawa

Ruch Chorzów poległ u siebie z Lechem Poznań 0:4 (0:2) w spotkaniu 16. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
Marcin Kamiński (P)Marcin Kamiński (P)PAP/Andrzej Grygiel
  • Krzysztof Łoniewski rozmawia z prezesem Legii Warszawa Bogusławem Leśnodorskim w Trzeciej Stronie Medalu (PR3)

W inauguracyjnej kolejce sezonu chorzowianie "polegli" w Poznaniu 0:4 i zapowiadali chęć wzięcia rewanżu. Nie udało się. Poznaniacy powtórzyli wynik z jesieni.
Przed niedzielnym spotkaniem obie drużyny bardzo potrzebowały punktów, choć z różnych powodów. Gospodarze - by oderwać się od strefy spadkowej, goście - aby zmniejszyć dystans do liderującej tabeli Legii Warszawa, która dzień wcześniej przegrała niespodziewanie z Koroną Kielce.
Piłkarze Lecha świetnie zaczęli spotkanie. Już w 2. minucie prowadzili, dzięki snajperskim umiejętnościom Bartosza Ślusarskiego w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Pomogła też bezbarwna postawa chorzowskich obrońców. Gospodarzom ciężko szło wypracowywanie podbramkowych sytuacji. Jedną zmarnował Pavel Sultes, zbyt długo celebrując oddanie strzału.
Dużo więcej pracy miał przed przerwą bramkarz Ruchu. Dwa razy obronił w sytuacjach niemal beznadziejnych. Wreszcie w zamieszaniu po rzucie rożnym piłkę do bramki gospodarzy wpakował z bliska Marcin Kamiński i Lech prowadził 2:0.
W przerwie trener chorzowian Jacek Zieliński zrobił dwie zmiany w obronie i pomocy. Jego zespół ruszył do przodu i mógł zdobyć kontaktowego gola po 12 minutach, gdyby bardzo dobrą okazję wykorzystał Maciej Jankowski.
Wynik się zmienił, trafienie zaliczył zawodnik gospodarzy, ale miejscowych kibiców to nie ucieszyło. Rezerwowy napastnik Lecha Łukasz Teodorczyk dwie minuty po wejsciu na bikso dośrodkował na pole karne rywala, a obrońca gospodarzy Marcin Baszczyński interweniował tak pechowo, że zaskoczył własnego bramkarza.
Ostatnie pół godziny upłynęło pod znakiem dominacji lechitów, którzy przejawiali dużą ochotę na podwyższenie wyniku. I bardzo aktywny od początku spotkania Fin Kaspar Hamalainen zaznaczył swój występ czwartym golem. Chorzowianie w ataku żadnego zagrożenia nie stwarzali i zaliczyli wiosenny falstart.

Ruch Chorzów - Lech Poznań 0:4 (0:2)
Bramki: 0:1 Bartosz Ślusarski (2), 0:2 Marcin Kamiński (45), 0:3 Marcin Baszczyński (61-samobójcza), 0:4 Kasper Hamalainen (87).
Żółta kartka - Ruch Chorzów: Łukasz Janoszka, Martin Konczkowski, Marcin Baszczyński, Łukasz Tymiński. Lech Poznań: Łukasz Teodorczyk, Aleksander Tonew, Hubert Wołąkiewicz.
Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów 8 100.
Ruch Chorzów: Michal Peskovic - Marcin Kikut, Marcin Baszczyński, Żeljko Djokic (46. Piotr Stawarczyk), Martin Konczkowski - Marek Zieńczuk, Arkadiusz Lewiński, Łukasz Tymiński (68. Filip Starzyński), Łukasz Janoszka (46. Robert Chwastek) - Maciej Jankowski, Pavel Sultes.
Lech Poznań: Jasmin Buric - Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Kebba Ceesay, Hubert Wołąkiewicz - Karol Linetty (85. Mateusz Możdżeń), Łukasz Trałka, Kasper Hamalainen, Rafał Murawski, Aleksander Tonew (69. Gergo Lovrencsics) - Bartosz Ślusarski (58. Łukasz Teodorczyk).

Wyniki meczów 16. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2013-02-22:
Polonia Warszawa - Lechia Gdańsk 1:1 (0:0)
KGHM Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 3:0 (2:0)

2013-02-23:
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 2:1 (1:1)
Korona Kielce - Legia Warszawa 3:2 (1:1)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Jagiellonia Białystok 4:0 (2:0)

2013-02-24:
PGE GKS Bełchatów - Wisła Kraków 0:0

Pozostałe mecze kolejki
2013-02-25:
Górnik Zabrze - Piast Gliwice (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. PGE GKS Bełchatów 16 1 4 11 10-27 7 -17

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;