Aneta Hołówek 17.05.2013

Giro d'Italia: drugie zwycięstwo Cavendisha. Polacy w czołówce

Mark Cavendish (Omega Pharma - Quick Step) wygrał w Cherasco po finiszu z grupy 13. etap kolarskiego Giro d'Italia. Było to drugie z rzędu, a 101. zwycięstwo Brytyjczyka w karierze. Różową koszulkę lidera zachował Włoch Vincenzo Nibali (Astana).
Giro dItaliaGiro d'ItaliaPAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO
  • To już czwarte zwycięstwo etapowe Brytyjczyka w tegorocznej edycji włoskiego wyścigu - Marek Lehnert PR Rzym (IAR)

Piątkowy etap miał 254 km długości i prowadził z Busseto do Cherasco.
Podczas tegorocznej edycji Giro d'Italia Cavendish był najlepszy także na pierwszym, szóstym i dwunastym etapie. W piątek wyprzedził Francuza Włocha Giacomo Nizzolo (RadioShack) i Słoweńca Lukę Mezgeca (Argos).
W klasyfikacji generalnej nadal na wysokich pozycjach są Polacy. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) utrzymał 7. miejsce, a Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) jest 10.
Piątkowy etap był najdłuższy w tegorocznym wyścigu. Mistrz świata z 2011 roku finiszował najszybciej z peletonu, na ostatnich metrach Cavendish skutecznie obronił się przez atakami Nizzolo.
W tym samym czasie co zwycięzca etap ukończyło 87 kolarzy, w tym Majka na 32. pozycji i Niemiec na 36. Michał Gołaś (Omega Pharma) jako pierwszy przyprowadził grupę, która nie wytrzymała tempa. Polak zajął 88. miejsce ze stratą 20 sekund do zwycięzcy.
Przed startem w Busseto z dalszej rywalizacji zrezygnowało dwóch kolarzy - triumfator ubiegłorocznej edycji Kanadyjczyk Ryder Hesjedal (Garmin) oraz złoty medalista igrzysk w Londynie i zwycięzca Tour de France 2012 Brytyjczyk Bradley Wiggins (Sky).
Kolejny górski etap, mogący wprowadzić istotne zmiany w czołówce wyścigu, zaplanowano na sobotę.