Marcin Nowak 18.06.2013

ME 2015 koszykarek. Reaktywacja Polek! Rozgromiły Bułgarię i zagrają w finale

Reprezentacja Polski koszykarek awansowała do finału play off eliminacji mistrzostw Europy 2015 roku.
Polska - BułgariaPolska - BułgariaPAP/Piotr Wittman

W rewanżowym meczu półfinałowym w Cetniewie pokonała Bułgarię 65:44 (15:7, 21:9, 22:11, 7:17) i zrewanżowała się z nawiązką za porażkę w Samokowie 44:59.
Mecz był przeciwieństwem spotkania w Bułgarii. Podopiecznym trenera Jacka Winnickiego wychodziło wszystko, a rywalki grały tak słabo jak biało-czerwone w Samokowie. Polki były lepsze w każdym elemencie: wygrały walkę pod tablicami 37:34, miały 40 procent skuteczności z gry przy 24 proc. Bułgarek i 13 asyst, o dziewięć więcej od przeciwniczek. Polki wymusiły też na koszykarkach znad Morza Czarnego 20 strat (same miały 11) i zdobyły 16 punktów po błędach rywalek.

Polki zdominowały mecz
Tylko pierwsze minuty były wyrównane i trochę nerwowe w wykonaniu podopiecznych trenera Jacka Winnickiego. W siódmej minucie prowadziły już jednak 15:4 po czterech punktach z rzędu Agnieszki Skobel.
Grały konsekwentnie w obronie i skutecznie w ataku. Awans, czyli prowadzenie różnica co najmniej 16 punktów uzyskały już w 16 minucie, po rzucie kapitan Joanny Walich. Było wówczas 28:11.
W drugiej połowie zawodniczki trenera Winnickiego kontrolowały sytuację. Znakomicie spisywała się Agnieszka Majewska, która uzyskała double-double - 11 punktów i 10 zbiórek oraz mająca niewielkie doświadczenie w kadrze seniorskiej Paulina Misiek (12 pkt).
Polki dwukrotnie osiągnęły prowadzenie różnicą 33 punktów - pod koniec trzeciej kwarty (54:21) i na początku ostatniej (60:27). W końcówce rywalki zmniejszyły straty, ale nie były w stanie odebrać sukcesu biało-czerwonym.

Greczynki finałowym rywalem

Grecja będzie rywalem Polski w finale play off eliminacji mistrzostw Europy koszykarek w 2015 roku. W rewanżowym meczu półfinałowym zawodniczki Hellady pokonały po raz drugi Izrael, tym razem na wyjeździe, 66:57.
Polki w finale rozgrywek pierwsze spotkanie w formule "mecz i rewanż" rozegrają na wyjeździe 22 czerwca. Rewanż w Polsce cztery dni później (25 czerwca).
Pierwsze spotkanie Grecja wygrała 69:57. W zwycięskim rewanżu najwięcej punktów zdobyły Olga Chatzinokolaou - 12 i Pelagia Papamichail - 11.

Polska - Bułgaria 65:44 (15:7, 21:9, 22:11, 7:17)
Polska: Paulina Misiek 12, Agnieszka Majewska 11, Weronika Idczak 11, Agnieszka Skobel 8, Agnieszka Szott-Hejmej 8, MDominika Owczarzak 7, Magdalena Leciejewska 4, Joanna Walich 4, Magdalena Skorek 0, Martyna Koc 0, Aleksandra Pawlak 0;
Najwięcej dla Bułgarii: Milena Tomowa 10, Stefka Mitewa 9;