Aneta Hołówek 18.08.2013

Bundesliga: Borussia wymęczyła wynik. Nieudany jubileusz Lewandowskiego

Piłkarze Borussii długo męczyli się w Dortmundzie z defensywą Eintrachtu Brunszwik, ale w końcu pokonali beniaminka 2:1 w drugiej kolejce niemieckiej ekstraklasy. Do własnej siatki trafił w tym meczu Robert Lewandowski, który rozegrał 100. mecz w Bundeslidze.
Robert Lewandowski (z lewej) i Kevin KratzRobert Lewandowski (z lewej) i Kevin Kratz EPA/KEVIN KUREK

Zgodnie z przewidywaniami pojedynek na Signal Iduna Park był jednostronny. Niemal cała drużyna gości odpierała ataki wicemistrzów kraju w okolicach pola karnego i rzadko opuszczała własną połowę. Do ostatniego kwadransa Borussia nie potrafiła jednak przeprowadzić groźnej akcji.
Trzy punkty podopiecznym Juergena Kloppa uratował wprowadzony na boisko w 67. minucie Jonas Hofmann. 21-letni napastnik w 75. min. wykorzystał prostopadłe podanie Matsa Hummelsa, a w 86. wywalczył rzut karny. Jedenastkę na bramkę zamienił Marco Reus.
Chwilę później goście zmniejszyli straty po niefortunnej interwencji Lewandowskiego we własnym polu karnym. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka trafiła polskiego napastnika w głowę i wpadła do bramki strzeżonej przez Romana Weidenfellera.
Lewandowski rozegrał cały mecz, natomiast do 60. minuty na boisku przebywał Jakub Błaszczykowski - kapitana reprezentacji Polski zmienił Marco Reus. Łukasz Piszczek dochodzi do zdrowia po dwóch operacjach.
Jubileusz w tym spotkaniu obchodził także Klopp, który odniósł setne zwycięstwo w roli szkoleniowca Borussii. W składzie gospodarzy zadebiutował sprowadzony za 27,5 miliona euro Ormianin Henrich Mchitarjan. Po raz pierwszy wystąpił także grecki obrońca Sokratis Papastathopoulos.
Dortmundczycy zostali liderami tabeli Bundesligi z kompletem zwycięstw. Drugie miejsce zajmują ex aequo Bayern Monachium oraz Bayer Leverkusen. Sześć punktów mają także Mainz i Werder Brema.
W drugim niedzielnym meczu beniaminek Hertha Berlin, który w pierwszej kolejce rozgromił Eintracht Frankfurt 6:1, tym razem wywalczył tylko punkt w wyjazdowym starciu z FC Nuernberg. Gospodarze, do których latem dołączył Mariusz Stępiński, uratowali remis 2:2, zdobywając wyrównującą bramkę w ostatnich minutach spotkania. Polak nie znalazł się w kadrze na ten mecz.
W sobotę broniący tytułu Bayern Monachium pokonał na wyjeździe ekipę z Frankfurtu 1:0. Było to 27. kolejne spotkanie bawarskiego zespołu bez porażki w Bundeslidze, co jest klubowym rekordem. Jedynego gola zdobył efektownym strzałem z woleja Chorwat Mario Mandzukic.
Sebastian Boenisch był na boisku od pierwszej do ostatniej minuty wyjazdowego spotkania Bayeru Leverkusen z VfB Stuttgart (1:0). Tuż przed przerwą obrońca "asystował" przy samobójczym trafieniu Daniela Schwaaba - byłego zawodnika "Aptekarzy" - który niefortunnie przeciął dośrodkowanie reprezentanta Polski, trafiając do własnej siatki.
W kadrze Bayeru zabrakło za to młodzieżowego reprezentanta kraju Arkadiusza Milika.
Artur Sobiech grał w drugiej połowę wyjazdowego spotkania Hannoveru 96 z Borussią Moenchengladbach (0:3). Z kolei Eugen Polanski był na boisku od pierwszej do ostatniej minuty meczu Hoffenheim z Hamburgerem SV (5:1). Na boisku rywala Polak obejrzał drugą w tym sezonie żółtą kartkę.