Paweł Słójkowski 30.08.2013

Polscy koszykarze przegrali z Turkami 68:81 w ostatnim sparingu

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Stambule z wicemistrzami świata Turkami 68:81 (14:22, 24:20, 8:21, 22:18) w swoim ostatnim sparingu przed rozpoczynającymi się w środę mistrzostwami Europy w Słowenii.
Marcin GortatMarcin GortatWikipedia/Zorro2212

Polacy rozpoczęli w składzie: Łukasz Koszarek, Thomas Kelati, Mateusz Ponitka, Maciej Lampe i Marcin Gortat. Od pierwszych minut rywale mieli przewagę i biało-czerwoni musieli odrabiać straty. Przegrywali 0:5, 9:12, a w drugiej kwarcie 21:32. Pod koniec drugiej części podopieczni trenera Dirka Bauermanna zagrali lepiej w obronie i po 20 minutach przewaga wicemistrzów świata wynosiła tylko cztery punkty (42:38).
O wyniku zadecydowała najsłabsza w wykonaniu Polaków, a najlepsza rywali trzecia kwarta. Gospodarze wygrali ją 21:8. Bardzo dobra obrona zespołu Bogdana Tanjevicia nie pozwoliła biało-czerwonym przekroczyć 10 punktów w ataku.
Polacy mieli aż 18 strat (o cztery więcej od Turków) i choć wygrali nieznaczenie walkę pod koszami (33:31) to rywale dominowali na parkiecie. Mieli 58 procent skuteczności rzutów za dwa punkty, przy zaledwie 45 procentach zawodników trenera Bauermanna. Double-double 10 punktów i tyle samo zbiórek miał Gortat.
Biało-czerwoni rozegrali w okresie przygotowawczym 11 spotkań, z których wygrali sześć.

W EuroBaskecie Polska rywalizować będzie w grupie C w Celje z Gruzją, Czechami, Chorwacją, obrońcą tytułu Hiszpanią i gospodarzem Słowenią.
Polska: Thomas Kelati 12, Maciej Lampe 11, Marcin Gortat 10, Michał Ignerski 9, Łukasz Koszarek 7, Adam Waczyński 6, Mateusz Ponitka 4, Michał Chyliński 3, Przemysałw Zamojski 3, Przemysław Karnowski 3, Krzysztof Szubarga 0.
Najwięcej dla Turcji: Ersan Ilyasova 15, Kerem Gonlum 11, Hedo Turkoglu 11.