Aneta Hołówek 01.09.2013

Ekstraklasa: Piast Gliwice - Śląsk Wrocław. Wilczek i Paixao podzielili punkty

Po emocjach związanych z europejskimi pucharami, piłkarze Śląska Wrocław wrócili na krajowe boisko. Kolejnym rywalem Śląska w T-Mobile Ekstraklasie był Piast Gliwice, z którym wrocławianie zremisowali 1:1 (1:0).
Zawodnik Piasta Gliwice Krzysztof Król (P) walczy o piłkę z Sebino Plaku (L) ze Śląska Wrocław podczas meczu piłkarskiej EkstraklasyZawodnik Piasta Gliwice Krzysztof Król (P) walczy o piłkę z Sebino Plaku (L) ze Śląska Wrocław podczas meczu piłkarskiej EkstraklasyPAP/Andrzej Grygiel
  • Tomasz Podgórski - pomocnik Piasta - żałował, że nie udało się wygrać tego spotkania (IAR)
  • Rafał Grodzicki - obrońca Śląska - uważa, że Piast był bardzo groźny w drugiej połowie (IAR)

Piłkarze Śląska w niedzielnym meczu z Piastem mieli kilka świetnych, stuprocentowych sytuacji do zdobycia gola. Wrocławianie wykorzystali jedną z nich i wywieźli z Gliwic tylko remis. Gola dla WKS-u zdobył niezawodny Marco Paixao.
W pierwszej połowie Śląsk był stroną przeważającą, częściej stwarzał zagrożenie pod bramką rywali, ale raził nieskutecznością. Już w 8. minucie brązowi medaliści ekstraklasy powinni objąć prowadzenie - w polu karnym po znakomitym podaniu Marco Paixao znalazł się Sebastian Mila, ale nie opanował piłki. Chwilę potem to kapitan WKS-u podawał, ale niezłej sytuacji nie potrafił wykorzystać Sebino Plaku. Albańczyk miał jeszcze jedną wyśmienitą okazję do zdobycia gola, ale w 21. minucie znajdując się tylko przed bramkarzem Piasta, uderzył wprost w niego.
Miejscowi najgroźniejsze okazje stwarzali po kontratakach. Szanse na otworzenie wyniku miał Bartłomiej Szeliga, ale jego próbę z ostrego kąta bez większych problemów obronił Rafał Gikiewicz. Bramkarz Śląska byłby bezradny w 30. minucie, kiedy do najbliższej odległości strzelał Saba Horvath, ale na szczęście dla wrocławian zawodnik Piasta fatalnie przestrzelił. Pięć minut później gospodarze cieszyli się z prowadzenia, a atak gliwiczan skutecznie wykończył Kamil Wilczek.
Swojego dnia nie miał także Dalibor Stevanović, który przecież w Gliwicach strzelił swojego pierwszego gola dla WKS-u w rozgrywkach ligowych. Słoweniec jeszcze przed przerwą zmarnował sytuację sam na sam, a niedługo po wznowieniu jego potężne uderzenie z dystansu zatrzymało się na poprzeczce.
Przez większość spotkania wrocławianie musieli sobie radzić bez... trenera Stanislava Levego. Czeski szkoleniowiec w 39. minucie zwrócił uwagę sędziemu uwagę na niebezpieczną grę gliwiczan, a ponieważ uczynił to poza strefą ławki rezerwowych, to został odesłany na trybuny.
Miejscowi nie zamierzali spoczywać na laurach i raz za razem nękali wrocławską defensywę kolejnymi atakami. Dużo działo się szczególnie na lewym skrzydle, ale bramkarz Śląska spisywał się już bez zarzutu. Z kolei wrocławianie cały czas dążyli do zdobycia wyrównującego gola. Marco Paixao uderzał jednak zbyt lekko, a Dudu Paraiba niecelnie. "Wejście smoka" mógł zaliczyć Tomasz Hołota, który znalazł się w niezłej sytuacji zaraz po pojawieniu się na murawie, ale i on minimalnie chybił.
Wrocławianie dopięli swego w 75. minucie. Dalibor Stevanović z prawego skrzydła płasko dogrywał w pole karne, a piłkę do siatki z najbliższej odległości wpakował Marco Paixao. To był już dziewiąty gol Portugalczyka w dwunastym meczu w barwach WKS-u.
W końcówce obie strony miały jeszcze okazje do przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę, ale bramki już nie padły. Ostatecznie Śląsk po niezłym meczu zremisował z Piastem Gliwice 1:1.

Powiedzieli po meczu
Stanislav Levy (trener Śląska):
"Walczyliśmy o jak najlepszy wynik, mamy punkt. W pierwszej połowie mieliśmy trzy, cztery stuprocentowe sytuacje. Trudno powiedzieć, jak wyglądałby mecz, gdybyśmy je wykorzystali i prowadzili. Trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich 46 dni rozegraliśmy 13 spotkań. Zostałem odesłany na trybuny, ponieważ jedną sytuację widziałem inaczej niż sędzia i powiedziałem o tym. Strata Waldemara Soboty jest bardzo odczuwalna dla drużyny, ale życzę mu wszystkiego dobrego w nowym klubie. Dziś zabrakło też Sylwestra Patejuka, stąd zmiana ustawienia. Mamy dwa tygodnie przerwy, zobaczymy co można zrobić, by znaleźć optymalne rozwiązania"
Marcin Brosz (trener Piasta): "Oglądaliśmy dziś bardzo dobre widowisko z dużą ilością sytuacji podbramkowych z obu stron. Obaj bramkarze stanęli na wysokości zadania. To było z korzyścią dla widowiska, natomiast dla mnie stanowi materiał na temat tego, że trzeba ustawicznie pracować. Wiedzieliśmy, że Śląsk dysponuje poważną siła ofensywną i to się dzisiaj potwierdziło. Chcieliśmy bardzo wygrać, dziś skończyło się bez takiego happy-endu jak ostatnio".
Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 1:1 (1:0)
Bramki:
Wilczek 35 - Paixao 75
Piast: Trela - Klepczyński, Horvath, Polak, Król, Matras, Marc, Szeliga (68 Cicman), Podgórski (90 Dytko), Jurado, Wilczek (83 John).
Śląsk: Gikiewicz - Socha (58 Ostrowski), Grodzicki, Pawelec, Spahić (87 Więzik), Stevanović, Kaźmierczak (69 Hołota), Plaku, Mila, Dudu, Paixao.
Żółte kartki: Polak, Król oraz Socha, Pawelec, Dudu.
Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).
Widzów: 5 126.

Wyniki meczów 6. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2013-08-30:
Ruch Chorzów - KGHM Zagłębie Lubin  0:2 (0:1)
Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze       1:1 (0:0)

2013-08-31:
Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
Pogoń Szczecin - Wisła Kraków       0:0
Cracovia Kraków - Legia Warszawa    0:1 (0:1)

2013-09-01:
Piast Gliwice - Śląsk Wrocław       1:1 (1:0)
Lech Poznań - Zawisza Bydgoszcz     3:2 (2:1)

Pozostałe mecze kolejki
2013-09-02:

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Korona Kielce (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.Podbeskidzie Bielsko-Biała       5 0 3 2  5-10 3 -5

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze