Martin Ruszkiewicz 07.10.2013

Ekstraklasa: Piast Gliwice - Ruch Chorzów. Niespodzianka w śląskich derbach

W ostatnim meczu 11. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na własnym stadionie z Ruchem Chorzów 0:2 (0:1)
Piast Gliwice - Ruch ChorzówPiast Gliwice - Ruch Chorzów PAP/Andrzej Grygiel
  • Łukasz Surma (Ruch Chorzów) po meczu z Piastem Gliwice (IAR)
  • Marcin Brosz (trener Piasta Gliwice) po meczu z Ruchem Chorzów (IAR)

Dla trenera Ruchu Jana Kociana był to pierwszy derbowy mecz na Górnym Śląsku. Słowak poprowadził w poniedziałek "Niebieskich" po raz czwarty i na razie nie zanotował porażki.
Jeszcze nie wszyscy kibice zajęli miejsca na trybunach, kiedy gospodarze powinni prowadzić, gdyby ich portugalski napastnik Rabiola mając przed sobą tylko bramkarza Ruchu trafił do siatki. Kiedy na stadionie trwały dyskusje o tej sytuacji, gol padł z drugiej strony boiska. Po rzucie rożnym egzekwowanym przez Filipa Starzyńskiego obrońców Piasta uprzedził Łukasz Janoszka.
Do przerwy więcej okazji bramkowych mieli gliwiczanie, ciągle jednak brakowało im "kropki nad i". Nie dał rady jej postawić Csaba Horvath, chociaż stał niemal w bramce.
Starania chorzowian o powiększenie prowadzenia też nie przyniosły efektu.
W drugiej części gospodarzom wyraźnie się spieszyło do wyrównania. Wyszli z szatni na murawę dużo wcześniej niż rywale, od razu ruszyli do ataku zmuszając chorzowian do skupienia się na obronie. Na trybunach trwała "walka" na okrzyki, bowiem sympatyków Ruchu przyjechało ponad 1100 i nie dawali się zagłuszyć.
Goście zapuszczali się pod bramkę przeciwnika rzadko, ale za to skutecznie. W 72. minucie rezerwowy Jakub Smektała przeprowadził dynamiczny rajd prawą stroną, wycofał piłkę z końcowej linii, a nadbiegający Łukasz Surma bez trudu ulokował ją w siatce.
Piast nacierał, a sytuację "Niebieskich" w końcówce skomplikował ich obrońca Marek Szyndrowski, który w ciągu dwóch minut zobaczył dwie żółte kartki i musiał iść do szatni. W efekcie w końcówce goście grali w osłabieniu.
Przetrwali i wywieźli z Gliwic komplet punktów.

Piast Gliwice - Ruch Chorzów 0:2 (0:1)
Bramki:
0:1 Łukasz Janoszka (4-głową), 0:2 Łukasz Surma (72).
Żółta kartka - Piast Gliwice: Carles Martinez Embuena. Ruch Chorzów: Marek Szyndrowski. Czerwona kartka za drugą żółtą - Ruch Chorzów: Marek Szyndrowski (84).
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 7 237.
Piast Gliwice: Dariusz Trela - Damian Zbozień, Csaba Horvath, Jan Polak, Adrian Klepczyński - Patrick Dytko (53. Pavol Cicman), Carles Martinez Embuena (76. Mariusz Zganiacz), Ruben Jurado, Łukasz Hanzel (69. Kamil Wilczek), Tomasz Podgórski - Rabiola.
Ruch Chorzów: Michał Buchalik - Marek Szyndrowski, Marcin Malinowski, Piotr Stawarczyk, Daniel Dziwniel - Kamil Włodyka (37. Jakub Smektała), Łukasz Surma, Filip Starzyński, Bartłomiej Babiarz, Łukasz Janoszka (88. Martin Konczkowski) - Mateusz Kwiatkowski (70. Maciej Jankowski).

Widzew Łódź - Lechia Gdańsk 4:1

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała    11 1 5 5  8-15 8 -7

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze